Tradycyjna giełda podręczników w I Liceum Ogólnokształcącym im. Ziemi Kujawskiej

W środku tygodnia, we wnętrzu budynku I Liceum Ogólnokształcącego imienia Ziemi Kujawskiej we Włocławku uformowano miejsce wymiany używanych podręczników szkolnych. Wydarzenie to cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Giełda książek szkolnych jest już stałym punktem wrześniowego kalendarza I Liceum Ogólnokształcącego im. Ziemi Kujawskiej, usytuowanego przy ulicy Mickiewicza we Włocławku. Corocznie, na początku nowego roku szkolnego, osoby chcące zminimalizować ilość niepotrzebnych już książek i poprawić stan swojego budżetu mają okazję sprzedać młodszym studentom używane, ale wciąż dobrze zachowane podręczniki i zestawy ćwiczeń.

– Na przełomie lat dziewięćdziesiątych zorganizowaliśmy pierwszą tego typu giełdę podręczników, która od samego początku przyciągała wielu chętnych – wspomina Marlena Krajewska, bibliotekarka I LO im. Ziemi Kujawskiej. – Od tamtego momentu, każdego września rozpoczynamy rok szkolny od takiej giełdy.

– Dodatkowo, giełda te daje możliwość spotkania naszych absolwentów, którzy mogą wymienić się doświadczeniami z obecnymi uczniami oraz nauczycielami – dodaje Joanna Sławianowska, również bibliotekarka w tej samej szkole. – Jesteśmy zainteresowani losami naszych absolwentów i ta giełda daje nam okazję do rozmowy z nimi.

– Jestem absolwentem tej szkoły i postanowiłem tutaj przybyć nie tylko po to, aby sprzedać książki, których nie potrzebuję idąc na studia, ale także aby porozmawiać ze starymi znajomymi i nauczycielami – mówi Igor Rode, były uczący LZK. – Myślę, że to jest naprawdę interesująca inicjatywa. Planuję także odwiedzić mojego dawnego wychowawcę oraz Joannę Wędołowską, moją ulubioną nauczycielkę matematyki.

Identyczne giełdy podręczników są też organizowane w innych szkołach średnich na terenie Włocławka.