Weekend fajansowy we Włocławku: nowoczesne spojrzenie na tradycję ceramiki

We Włocławku, zwanym także stolicą Kujaw, rozpoczęło się wyjątkowe wydarzenie – fajansowy weekend. Do końca najbliższej niedzieli wszyscy zainteresowani będą mieli okazję bezpłatnego zwiedzania Interaktywnego Centrum Fajansu oraz uczestnictwa w pokazowych warsztatach.

W 1873 roku założono we Włocławku pierwszą fabrykę fajansu, rodzaju ceramiki bardzo zbliżonej do porcelany. Dzisiaj nie ma żadnych wątpliwości, że fajans jest integralną częścią historii i kultury tego miasta. W tym roku obchodzimy 150-lecie otwarcia pierwszej fabryki i w związku z tym powołano do życia Interaktywne Centrum Fajansu.

– To miejsce pełne kultowej atmosfery, które wierzę, znajdzie uznanie w oczach mieszkańców Włocławka. Jestem przekonany, że będzie to istotny punkt na mapie zarówno naszego województwa, jak i całej Polski, łączący tradycję z nowoczesnością – wyraża swoje przekonanie Marek Wojtkowski, prezydent Włocławka.

– Te dwie kamienice, które niedawno groziły zawaleniem, teraz odzyskują nowe życie. Tam, gdzie przez lata funkcjonowały instytucje bankowe, dzisiaj prezentowana jest historia włocławskiego fajansu – dodaje Krzysztof Kukucki, zastępca prezydenta Włocławka i kandydat KW Nowa Lewica do Senatu.

Interaktywne Centrum Fajansu oferuje wiele atrakcji: strefę historyczną, edukacyjną, wystawową oraz komercyjno-wystawową. To także miejsce na organizację warsztatów i innych zajęć.

– Serdecznie zapraszam na naszą bogatą ofertę zajęć, a także na liczne wystawy. Przygotowaliśmy dla Państwa całą gamę warsztatów, w trakcie których będzie można nauczyć się sztuki malowania tradycyjnych wzorów fajansowych i poznać inspiracje stojące za nimi. Wszystko to czeka na odwiedzających – zaprasza Lidia Piechocka-Witczak, dyrektor Centrum Kultury Browar B.

Całkowity koszt realizacji przedsięwzięcia wynosi ponad 22 mln zł. Połowa tej kwoty została dofinansowana z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.