Zatrzymanie oszustów internetowych przez Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości

Pod wspólnym dowództwem kilkudziesięciu oficerów Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, sześciu podejrzanych zostało zatrzymanych za udział w zorganizowanej grupie przestępczej prowadzącej fałszywe sklepy internetowe. W wyniku działań policji, mienie ruchome oraz ponad 100 sztuk różnorodnego sprzętu elektronicznego – w tym telefony, laptopy, tablety, karty pamięci i dyski – zostało skonfiskowane od podejrzanych. Osoby te usłyszały formalne zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i oszustwa na dużą skalę, co grozi karą do 15 lat pozbawienia wolności. Pięciu spośród zatrzymanych zostało tymczasowo aresztowanych.

Oficerowie działający pod egidą Zarządu w Katowicach i Wydziału w Rzeszowie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości śledzili grupę mężczyzn z województwa kujawsko – pomorskiego, którzy byli zaangażowani w utworzenie fałszywych sklepów internetowych. Badając działania grupy, policjanci ustalili, że przestępcy stworzyli co najmniej dwie strony internetowe, na których sprzedawali między innymi telefony komórkowe, konsole do gier czy inny sprzęt elektroniczny. Szacowane straty ofiar wynoszą ponad 297 tys. złotych i istnieje możliwość, że ta kwota wzrośnie w miarę postępu śledztwa.

Kulminacja działań miała miejsce kilka dni temu, kiedy funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zorganizowali koordynowaną akcję z udziałem funkcjonariuszy SPKP z Łodzi i Bydgoszczy. W wyniku tej operacji zatrzymano sześciu mężczyzn w wieku od 22 do 52 lat z województwa kujawsko – pomorskiego.