Nowa inwestycja na cmentarzu we Włocławku: Czwarte kolumbarium przy al. Chopina w budowie

Na terenie cmentarza komunalnego zlokalizowanego przy alei Fryderyka Chopina we Włocławku planowana jest budowa nowego kolumbarium. To będzie już czwarta tego typu konstrukcja na tym cmentarzu. Cała inwestycja, która zakłada utworzenie 108 nowych nisz na urny, ma kosztować więcej niż pół miliona złotych.

Planowane miejsce budowy nowego kolumbarium to kwatera oznaczona numerem 84E. Będzie ona położona w pobliżu Pomnika Pamięci Bezimiennym Żołnierzom Poległym w Bojach o Niepodległość Polski z lat 1914-1921. To tam, już ponad trzy lata temu, stanął identyczny obiekt, zaprojektowany i wybudowany przez Zakład Wyrobów Betonowych z Lubartowa.

Firma z Lubartowa zwyciężyła również w przetargu na zaprojektowanie i wybudowanie czwartego kolumbarium na cmentarzu we Włocławku. Umowa z wykonawcą została formalnie podpisana 28 czerwca, a sam projekt ma zająć firmie 110 dni.

Konstrukcja nowego kolumbarium będzie dwustronna i obejmie 54 nisze po obu stronach. Obiekt będzie wykonany z ciemnego i szarego granitu. Wymiary przyszłego kolumbarium to 10,35 m długości, 2,14 m szerokości oraz 1 – 1,5 m wysokości z uwzględnieniem stopnia. Każda nisza zostanie wyposażona w granitowe półki przeznaczone na znicze i kwiaty.

Koszt całej inwestycji wynosi ponad pół miliona złotych. Spółka Baza, zarządzająca cmentarzem, wybrała ofertę firmy na przygotowanie kompleksowej dokumentacji projektowej oraz wykonanie robót budowlanych. Kwota brutto wynosiła dokładnie 504 300,00 zł (na porównanie, kolumbarium wybudowane w 2022 roku kosztowało 300 tys. zł).

Dodatkowo informacje od spółki Baza podają, że w ramach tej kwoty zostanie wykonana dokumentacja projektowa, zrealizowana zostanie budowa kolumbarium na 108 nisz oraz zagospodarowany zostanie plac na kwaterze 84E. Zaplanowano zakończenie prac przed 1 listopada 2024 roku.

Jest to pierwsza tak duża inwestycja, gdzie spółka Baza wprowadziła standard ujednolicenia grafitowych płyt epitafijnych zakrywających nisze kolumbarium. Wszystkie mają być opatrzone napisami w kolorze srebrnym. W przypadku uszkodzenia płyty epitafijnej, wymiana będzie możliwa tylko za zgodą Zarządcy cmentarza i zgodnie z określonymi przez niego zasadami. To zapewni jednolity wygląd i estetykę kolumbarium, co jest istotne dla zachowania godnego miejsca pamięci.