Prezes Orlenu na budowie nowej linii Anwilu

Daniel Obajtek, prezes Orlenu zjawił się na budowie w ramach rozbudowy trzeciej linii nawozowej Anwilu SA. W ramach projektu powstaje nowoczesny kompleks mechaniczny. Będzie on zawierał instalację kwasu azotowego i neutralizacji, instalację granulacji oraz infrastrukturę pomocniczą. W środę teren budowy odwiedził prezes PKN Orlen.

Nowa linia Anwilu – wielka inwestycja SA we Włocławku

Rozbudowa instalacji nawozów w spółce Anwil z grupy Orlen we Włocławku trwa cały czas i przebiega zgodnie z planem projektu. Na jego realizację koncern przeznaczy ok. 1,3 miliardów złotych. Według prognoz projekt może zwiększyć roczne zdolności produkcyjne Anwilu nawet o 50%. Jest to największa w historii regionu kujawsko-pomorskiego inwestycja, która zapewni ok. 100 nowych miejsc pracy.

Budowa linii do produkcji nawozów w Anwilu zaawansowana w 32%

Daniel Obajtek, prezes Orlenu poinformował o spodziewanym terminie końca projektu. Według niego nowa linię do produkcji nawozów azotowy zostanie oddana już za półtora roku. To bardzo krótki czas zważywszy na trudności związane z pandemią koronawirusa, ponieważ każde zawieszenie działania to zmiana parametrów finansowych inwestycji. Prezes Orlenu zdradził również o trwających już rozmowach z potencjalnymi klientami, oraz że ruszyły nabory pracowników nowej linii. 

Wielkie perspektywy na przyszłość

 Każda osoba przed rozpoczęciem swojej pracy będzie musiała zostać wcześniej przeszkolona. Prezes Orlenu podkreślił, jak ważne jest aktualne zmierzanie w kierunku petrochemii. Za ok. 10-20 lat poziom przeróbki ropy naftowej na paliwa zdecydowanie spadnie. W związku z tym trzeba budować w związku z tym kolejne gałęzie działalności Anwilu. Nowa instalacja podniesie produkcję nawozów azotowych przez Anwil z ponad 900 tysięcy ton do ok. 1,5 milionów ton. Ponadto zysk operacyjny EBITDA spółki po zakończeniu  realizacji projektu wzrośnie o ok. 245 miliony złotych rocznie.