Na ulicach zgasną światła – tak protestuje Włocławek

1 grudnia 2020 roku o godzinie 17:00 w wielu miastach polskich planowany jest strajk samorządów pod hasztagiem #TylkoCiemność. Zgodnie z planem strajk polega na symbolicznym zgaszeniu świateł i latarnii. W tej inicjatywie bierze udział również Włocławek. Marek Wojtkowski, prezydent miast Włocławek, poinformował o udziale miast w strajku na swoich mediach społecznościowych. 

Dlaczego samorząd polski się buntuje?

W Unii Europejskiej toczy się debata w sprawie przyznawania środków z budżetu Wspólnoty. Wszystkie państwa poparły przydzielanie środków z zasadą praworządności w kraju prócz dwóch państw: Polska i Węgry. Protestujący poruszają również kwestię zwiększenia udziału samorządów polskich w podatku dochodowym PIT. Strajk samorządowców to odpowiedź na ustawę, którą Sejm uchwalił pod koniec października. Samorząd uważa, że ustawa ta pozbawia mieszkańców pieniędzy na ich lokalne potrzeby życia w mieście. 

Strajk #TylkoCiemność

Pierwszego grudnia 2020 roku polskie samorządy protestują przeciwko polityce PiS. O godzinie 17:00 zostaną wyłączone oświetlenia wszystkich ważnych obiektów. Zdaniem samorządowców dalsza kontynuacja PiSu w sprawach dotyczących środków unijnych spowoduje w kraju “tylko ciemność”. Tak brzmi hasło przewodnie protestu, w którym wezmą udział władze zrzeszone w Unii Metropolii Polskich. Prócz Warszawy jest to Wrocław, Łódź, Poznań, Szczecin, Rzeszów, Lublin, Kraków, Katowice, Gdańsk, Bydgoszcz, Białystok.

Włocławek również protestuje!

Włocławski ratusz otrzymał oficjalną korespondencję w sprawie protestu. W związku z tym miasto również przyłączy się do akcji wyrażenia sprzeciwu wobec polityki PiS w sprawie unijnego budżetu. Marek Wojtkowski, prezydent miasta Włocławek powiedział, że nie wyobraża sobie niewzięcia udziału w proteście. Zapewnia, że władze miasta będą wspierać wszystkie środowiska negujące obecną politykę rządu względem Unii Europejskiej. Aby protest nie stanowił zagrożenia dla mieszkańców, obejmuje tylko oświetlenie ważnych obiektów. We Włocławku o godzinie 17:00 zgaśnie oświetlenie Centrum Kultury Browar B., Hali Mistrzów oraz iluminacja mostu.