Od przyszłego roku wyższe podatki we Włocławku

We Włocławku nastąpi wzrost podatku od nieruchomości i środków transportowych. Radni ustalili już wysokość stawek, które zaczną obowiązywać w roku przyszłym. Okazuje się, że mieszkańcy będą musieli płacić więcej niż do tej pory. Zwiększona zostanie również opłata za posiadanie psa. Czy mieszkańcy mają powód do obaw? 

3-procentowy wzrost podatków

Od stycznia 2021 roku nastąpi 3-procentowa podwyżka podatku od nieruchomości oraz od środków transportowych. Mieszkańcy od budynków i ich części mieszkalnych będą płacić 77 groszy za metr kwadratowy powierzchni użytkowej. Jest to o 3 procent więcej niż dotychczas. W przypadku obiektów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej podwyżka wyniesie 70 groszy. Do tej pory włocławianie płacili 23,46 zł, od przyszłego roku kwota będzie nosić 24,16 zł za metr kwadratowy. 

Opłata za posiadanie psa wyższa o 10 zł

W 2021 roku wyższa będzie również opłata za posiadanie psa. W zeszłym roku wynosiła ona 40 zł, w przyszłym posiadacze będą płacić 50 zł. Skarbnik Włocławka uzasadnia decyzję stwierdzeniem, że jest to stawka obowiązująca również w innych miastach w roku przyszłym. Wskazała, że 50 zł za posiadanie psa będą płacić mieszkańcy m.in. Szczecina, Inowrocławia, Gostynina, Chełmna oraz Sierpc 

Brak warunków na przyjęcie niższych stawek 

Honorata Baranowska, skarbnik Włocławka poinformowała o braku możliwości przyjęcia niższych stawek. Samorząd stosując obniżone stawki, pozbawia się wpływu do budżetu, które wówczas byłoby objęte dużymi kosztami. Biorą pod uwagę wydatki i wpływy budżetu nie ma obecnie warunków, aby obniżyć stawki podatków. 

PiS przeciw podwyżce

Klub PiS był przeciw podwyżce. Radny Janusz Dębczyński przypomniał o drastycznej podwyżce podatku w ubiegłym roku, która wynosiła 15 procent. Zwraca uwagę na trudności gospodarcze dla mieszkańców związane z pandemią oraz uważa, że w roku 2021 stawki podatków powinny zostać na tym samym poziomie. PiS wyraził również sprzeciw w przypadku opłaty za posiadanie psa. “To podwyżka 25-procentowa” – mówi radny Janusz Dębczyński.