Partia Prawa i Sprawiedliwości nakłania MPEC do handlu węglem na potrzeby lokalne

Przedstawiciele struktury Prawa I Sprawiedliwości niezbyt przychylnie ocenili podejście obecnych samorządów gminnych. Chcą, aby Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zajęło się lokalną dystrybucją węgła we Włocławku, tak samo, jak ma to obecnie miejsce na terenie Grudziądza. Ich zdaniem MPEC powinien aktualnie zająć się dystrybuowaniem węgla. Jednak czy miejskie zarządy są na to przygotowane? Należy zwrócić uwagę na to, że pomysł dotyczący dystrybucji węgła w ten sposób pojawił się dopiero niedawno.

Jarosław Chmielewski tłumaczy tym samym, że rząd prosi lokalne samorządy o to, aby pomogły mieszkańcom. Dlatego też zwracają się do MPEC, aby dystrybuowali węgiel wśród mieszkańców Włocławka, ponieważ mają ku temu odpowiednie warunki zarówno do przechowywania tego materiału, jak i jego sprzedaży na okolicznym terenie.

Marek Wojtkowski, który sprawuje władzę w spółkach miejskich nie wyraża zainteresowania prośbami rządu

Prezydent nie widzi możliwości porozumienia z rządem, który nagle poprosił o pomoc w dystrybucji węgla, którego będzie mogło brakować podczas zimy. Rządzący zwracają uwagę na to, że MPEC posiada utwardzony plac oraz linie kolejowe, które mogłyby uporać się z dystrybuowaniem węgla. W alternatywie do prośby polityków Prawa I Sprawiedliwości został powołany program, który ma posłużyć w celu zażegnania kryzysu energetycznego.

Program będzie polegał na dodatkowej dystrybucji ekogroszku. Prezydent wprowadza ten program interwencyjny, aby pomóc mieszkańcom mającym problemy podczas tego kryzysu energetycznego. Jednak niektórzy zwracają uwagę na to, że taki program interwencyjny nie był wcześniej testowany i nie wiemy dokładnie, czego możemy się po nim spodziewać. Będzie to raczej program eksperymentalny, a wyniki tych działań będą znane dopiero po zimie. Jest to zupełnie nowe zadanie dla samorządu.