Zakup mieszkania lub domu może dziś wywoływać zupełnie nowe skutki podatkowe

Dziennik Gazeta Prawna ostrzega, że zakup mieszkania lub domu w 2022 r. wiąże się z innymi konsekwencjami podatkowymi niż w latach poprzednich. Jak podaje gazeta, nie można odliczyć m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych, opłat notarialnych i skarbowych oraz wydatków remontowych poniesionych w związku z inwestycją w wynajem.

W ramach rozliczenia nie będzie można już amortyzować zakupów mieszkań i domów w 2022 roku. Innymi słowy, w przeciwieństwie do tego, co miało miejsce w poprzednich latach, podatnicy nie będą mogli odliczyć wielu wydatków, które ponieśli w poprzednich latach. Taką interpretację wydał ostatnio dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. W poprzednich latach podatnik mógł obniżyć ustaloną kwotę podatku, odliczając różne wydatki związane z zakupem nieruchomości. Chodziło o wydatki związane z nabyciem środka trwałego. W związku z tym o amortyzację nie mogą już ubiegać się osoby, które kupiły lub wybudowały swoje domy przed 1 stycznia 2022 r. – o ile zrobią to przed końcem tego roku.

Dopiero w chwili sprzedaży nieruchomości lokator będzie mógł odliczyć wydatki remontu. Inne opłaty podnoszące wartość domu albo mieszkania, w tym także innego rodzaju opłaty, nie będą mogły być odliczone od podatku, jeśli właściciel nie sprzeda nieruchomości. Zatem inwestor, który nie sprzeda wynajmowanej przez siebie nieruchomości, nie będzie mógł odliczyć żadnych wydatków, tak jak to było możliwe w poprzednich latach. Od 2023 roku osoby osiągające przychody z prywatnego wynajmu będą płacić ryczałt, a nie stałą stawkę czy skalę podatkową. Stawka podatku wynosi 12,5% dla osób zarabiających powyżej 100 000 zł rocznie.

Zdaniem ekspertów z firmy Rendin i Stowarzyszenia Mieszkanicznik, wielu właścicieli nieruchomości czynszowych mogło pod wpływem zmian w przepisach dotyczących amortyzacji nieruchomości obawiać się niekorzystnych zmian regulacyjnych. Według badania „Problemy i perspektywy wynajmujących 2022” podjętego na przełomie sierpnia i września 2022 roku, 14 proc. respondentów obawia się takich zmian, w tym 6,1 proc. obawia się, że jakiś nowy podatek zostanie nałożony na wynajmujących. Jak ujawniły media, podatek katastralny jest jednym z podatków, których obawiają się osoby zarabiające na nieruchomościach.