Działania włocławskiej policji na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa rowerzystów

Siły policyjne z Włocławka przeprowadziły szereg działań 7.09.2023, mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa rowerzystów na terenie miasta i powiatu. Jednym z głównych elementów tych działań była kontrola stanu trzeźwości osób poruszających się na jednośladach. Podczas tych działań oficerowie wykryli aż siedem przypadków jazdy na rowerze pod wpływem alkoholu.

Różne gminy, w tym Boniewo i Choceń oraz samo miasto Włocławek, były terenem popołudniowych działań policyjnych, które trwały kilka godzin. Policjanci podczas swoich działań wykryli aż sześć osób kierujących jednośladami w stanie nietrzeźwości, natomiast jedna osoba była po użyciu alkoholu.

Wśród zatrzymanych znajdował się również kierowca, który szczególnie wyróżnił się ze względu na ilość spożytego alkoholu. Na ulicy Kolejowej w Boniewie, około godziny 18:30, funkcjonariusze zauważyli mężczyznę, którego sposób prowadzenia jednośladu sugerował, że może być pod wpływem alkoholu. Badanie alkomatem potwierdziło to, wykazując u 26-latka ponad 2,8 promila alkoholu w organizmie.

Wszyscy zatrzymani rowerzyści, w tym wspomniany mężczyzna, zostali ukarani mandatami karnymi. Większość z nich, bo aż pięciu, musiała zapłacić po 2 500 złotych. Jeden natomiast, który był po użyciu alkoholu, otrzymał mandat w wysokości 1 000 złotych.

Warto zauważyć, iż jazda rowerem w stanie nietrzeźwości nie jest przestępstwem według polskiego prawa, jednak jest to czyn zabroniony przez kodeks wykroczeń. Taka sytuacja niesie ze sobą konsekwencje, zazwyczaj finansowe.