Niepełnosprawność nie przeszkadza? Sprawa tablic Braille’a na Dworcu PKP we Włocławku

Planowano, że nowo otwarty dworzec kolejowy w mieście Włocławek, znajdującym się w województwie kujawsko-pomorskim, będzie miejscem przyjaznym dla wszystkich pasażerów, także tych z niepełnosprawnościami. Jako część tej strategii, zamontowano specjalne tablice informacyjne wykorzystujące alfabet Braille’a – system czytania i pisania przeznaczony dla osób niewidomych. Niemniej jednak, wykonanie tych tablic okazało się niewłaściwe, uniemożliwiając skorzystanie z nich przez osoby, które miały z tego skorzystać.

Konkretnie, 9 sierpnia Polskie Koleje Państwowe otworzyły nową stację kolejową we Włocławku, na której znalazły się wspomniane tablice informacyjne dla osób niewidomych. Niestety, pomimo dobrej intencji, tablice zostały wydrukowane bez charakterystycznych dla alfabetu Braille’a wypustek. Tym samym, pomimo umieszczenia alfabetu Braille’a na tablicach, jest on zupełnie płaski i widoczny jedynie dla osób widzących.

To niedopatrzenie nie zostało zauważone przez kilka tygodni. Dopiero 15 września jeden z użytkowników internetu opublikował zdjęcie, które ukazywało, że tablice nie są dostosowane do potrzeb niewidomych. Jego post na ten temat brzmiał: „Na dworcu PKP we Włocławku tablica dla niewidomych z nadrukiem kropek bez wypukłości”.

Na pytanie Portalu Rynek Kolejowy o problem z płaskim alfabetem Braille’a na tablicach informacyjnych, PKP SA odpowiedziało, że obecne tablice są tymczasowe i miały zostać wymienione na nowe jeszcze przed końcem sierpnia. Mimo to, jak podaje portal, tak się nie stało – do chwili obecnej tablice pozostają niezmienione, uniemożliwiając korzystanie z nich przez osoby niewidome na stacji kolejowej we Włocławku.