Pionierska budowa ekologicznego domu modelowego we Włocławku

Zaczęto budować pierwszy w Włocławku dom modelowy o charakterze ekologicznym. Będzie on usytuowany przy ulicy Liskiej. Realizacja tego projektu przewiduje użycie prefabrykatów, a czas jego zakończenia szacowany jest na dwa miesiące. Ten innowacyjny budynek powstaje pod patronatem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Zostanie on udostępniony rodzinie zastępczej, która będzie mogła zamieszkać w tym nowoczesnym obiekcie.

Nadchodzi zmiana na mapie Włocławka – przy ulicy Liskiej powstaje ekologiczny dom jednorodzinny. Teren pod budowę został przekazany wykonawcy 25 września 2023 roku. Dom zostanie zbudowany z gotowych modułów prefabrykowanych i ma zostać ukończony w ciągu dwóch miesięcy. Ten budynek ma cechować się różnymi zaletami takimi jak: energooszczędność, brak emisji i maksymalne wykorzystanie materiałów z recyklingu w procesie budowy.

„Dom ten nie tylko będzie szybko budowany (najwyżej trzy miesiące) z użyciem prefabrykatów lub modułów, ale też będzie generować więcej energii niż potrzebuje na ogrzewanie, chłodzenie, prąd, ciepłą wodę czy zasilanie urządzeń. Będzie to obiekt zeroemisyjny: nie będący źródłem lokalnego CO2 ani smogu. Cechować go także będzie oszczędność wody, wynosząca nawet 88 proc., zmniejszenie śladu węglowego materiałów budowlanych oraz konkurencyjność cenową w stosunku do tradycyjnych technologii budowlanych. Innym bardzo ważnym aspektem będzie jak najszersze wykorzystanie materiałów z recyklingu podczas budowy. Mieszkańcy będą mogli szybko zamieszkać w tych domach: wykonawca zadba o biały montaż, wykończenie łazienki, meble w zabudowie oraz AGD” – tak o projekcie napisał na Facebooku zastępca prezydenta Włocławka, Krzysztof Kukcuki.