Wyciek azotu z cysterny we Włocławku. Skuteczna akcja strażaków

W dniu 11 września 2023 roku, kiedy wskazówki zegara pokazywały godzinę 9:30, jednostki straży pożarnej otrzymały zgłoszenie o awarii cysterny. Ta, znajdująca się na parkingu przy ulicy Toruńskiej w mieście Włocławek, była źródłem wycieku. Na miejscu zdarzenia interweniowało łącznie sześć zastępów straży pożarnej.

Na terytorium parkingu, który sąsiaduje ze stacją benzynową zlokalizowaną przy tej samej ulicy, doszło do niekontrolowanego uwolnienia azotu na skutek uszkodzenia instalacji cysterny. Jak wyjaśnia straż pożarna, przyczyną zaistniałej sytuacji była nadmierna temperatura.

Według relacji brygadiera Mariusza Bladoszewskiego, pełniącego obowiązki oficera prasowego Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej we Włocławku, incydent ten dotyczył niewielkiego wycieku azotu z ustrojstwa cysterny przewożącej ten pierwiastek. Interweniujące na miejscu siły straży pożarnej skutecznie uszczelniły miejsce, z którego azot przedostawał się na zewnątrz.

Brygadier Mariusz Bladoszewski zapewnia, że w czasie zdarzenia nie wystąpiło żadne zagrożenie dla osób mieszkających w pobliżu oraz dla pojazdów korzystających z drogi numer 91. Nie odnotowano również żadnych przypadków poszkodowanych osób. – W trakcie przeprowadzanych działań nie doszło do utrudnień w ruchu drogowym. Miejsce zdarzenia zostało odpowiednio zabezpieczone, a kierujący cysterną otrzymał obowiązek zaparkowania pojazdu na docelowym miejscu – informuje brygadier.

Całość działań, które prowadzone były przez sześć zastępów straży pożarnej, trwała około godziny.