Demograficzne tsunami w Kujawsko-Pomorskiem

Alarmujące informacje dotyczące kierunków demograficznych w województwie Kujawsko-Pomorskim zostały przedstawione przez Główny Urząd Statystyczny. To zapowiedź demograficznego tsunami, o którym specjaliści od społeczności alarmowali przez wiele lat. Kluczowe przewidywania na nadchodzące cztery dekady zostały przedstawione radnym podczas ostatniego posiedzenia sejmiku. Analizę na podstawie danych GUS stworzyło Biuro Planowania Przestrzennego Kujawsko-Pomorskiego we Włocławku. Jakie szokujące statystyki rzuciły cień na radnych?

Przewidywane są wielkie straty w populacji naszego regionu, nie mające precedensu w ciągu ostatnich 60 lat. W ciągu minionych dwóch dekad, jako region, straciliśmy około 63 tysiące osób. Ale do 2060 roku prognozowany jest spadek o niemal 470 tysięcy osób – prawie jedną czwartą populacji naszego województwa. Według GUS, do 2060 roku nasz rejon będzie zamieszkiwało tylko nieco powyżej 1,5 miliona osób.

Obecnie średni roczny ubytek wynosi około 9 tysięcy osób, ale już od 2030 roku przewiduje się coroczne straty sięgające 10-12 tysięcy osób, a od połowy lat czterdziestych nawet 14-15 tysięcy. W rezultacie co roku znikanie populacji będzie porównywalne z miastami takimi jak Lipno, Chełmża czy Aleksandrów Kujawski.