Interwencje policji w Włocławku na rzecz bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów

Działania zabezpieczające pod nazwą „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego” zostały przeprowadzone przez policjantów na terenie województwa kujawsko-pomorskiego w dniu wczorajszym, tj. 17.10.2023. Funkcjonariusze z Włocławka także przyłączyli się do akcji, mającej na celu sprawdzenie, czy użytkownicy dróg przestrzegają przepisów dotyczących bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Osoby te są szczególnie narażone na poważne obrażenia podczas incydentów drogowych, gdyż nie są chronione przez takie środki jak poduszki powietrzne czy pasy bezpieczeństwa, które są standardowym wyposażeniem samochodów.

Rezultatem prowadzonych działań było odkrycie 66 przypadków łamania przepisów przez kierowców pojazdów, dotyczących bezpieczeństwa niezabezpieczonych uczestników ruchu drogowego. Najbardziej typowe wykroczenia to wyprzedzanie tuż przed przejściem dla pieszych oraz nie ustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych.

Policjanci włocławscy skontrolowali również stan trzeźwości uczestników ruchu drogowego, wykrywając pięciu rowerzystów pod wpływem alkoholu. Największym przestępcą okazał się 57-letni mieszkaniec Włocławka, u którego alkomat wykazał 2,6 promila alkoholu w jego systemie. Kontrola nietrzeźwego rowerzysty miała miejsce po godzinie 16.00 w miejscowości Cyprianka (gmina Fabianki). Zarówno 57-latek, jak i czterech pozostałych cyklistów, zostali ukarani za swoje nieodpowiedzialne zachowanie poprzez nałożenie wysokich grzywien.

Bez wątpienia nie są to ostatnie działania tego typu realizowane na drogach naszego regionu. Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o ostrożność. Przypominamy pieszym o konieczności noszenia elementów odblaskowych, a rowerzystom – o utrzymaniu sprawności oświetlenia ich jednośladów.