SMS-y dotyczące wygaśnięcia Profilu Zaufanego ePUAP

W dobie cyfrowej, kiedy coraz więcej oszustów próbuje zdobyć nasze cenne dane, ludzie stają się szczególnie ostrożni wobec otrzymywanych wiadomości tekstowych. Tymczasem odbiorcy zaczęli dostawać powiadomienia od ePUAP, informujące o zbliżającym się końcu ważności ich Profilu Zaufanego. Co istotne, te wiadomości są prawdziwe i nie mają związku z działalnością cyberprzestępców.

Wiadomości SMS i komunikaty na platformach takich jak WhatsApp czy Messenger często bywają wykorzystywane przez oszustów do prób wyłudzenia danych personalnych czy bankowych. W obliczu rosnącej liczby takich incydentów, społeczność stała się bardziej sceptyczna w stosunku do tego rodzaju wiadomości. Mimo to, istnieją pewne powiadomienia, które są rzeczywiście prawdziwe.

Na przestrzeni ostatnich lat wielokrotnie informowaliśmy o fałszywych wiadomościach, które mają na celu wyłudzenie danych. Teraz jednak chcielibyśmy zwrócić uwagę na wiadomości, które mogą wydawać się podejrzane, ale są w pełni autentyczne.

Właściciele smartfonów zaczęli otrzymywać wiadomości od ePUAP dotyczące końca ważności ich Profilu Zaufanego. Ze względu na sposób formułowania tych wiadomości, wielu ludzi skierowało pytania do ekspertów, obawiając się próby oszustwa. Okazuje się jednak, że są to oficjalne komunikaty rządowe.

Treść SMS-a jest następująca: „Twój profil zaufany wygasa 31.10.2023 r. Przedłuż jego ważność po zalogowaniu się na konto. Więcej informacji i podstawa prawna: gov .pl/profilzaufany/aktualnosci”. Mimo że wiadomość może wydawać się nieco podejrzana, eksperci z portalu Niebezpiecznik potwierdzają, że to nie jest próba wyłudzenia danych. To samo potwierdza oficjalny komunikat na stronie rządowej, z którego dowiadujemy się, że ważność Profilu Zaufanego wynosi 3 lata, a w okresie pandemii była automatycznie przedłużana.