Upadek zorganizowanej grupy przestępczej: interwencje CBŚP we Włocławku i na terenie całego kraju

Policja Centralnego Biura Śledczego pod nadzorem Prokuratury Krajowej doprowadziła do zatrzymania 13 osób, a dodatkowo zakres działania objął 6 osób z Aresztu Śledczego oraz Zakładu Karnego. Osoby te są podejrzane o udział w działaniach zorganizowanej grupy przestępczej skupionej na handlu znacznymi ilościami narkotyków i substancji psychotropowych. Z badań wynika, że między latami 2019 a 2021, członkowie tej grupy mogli wyprodukować i wprowadzić do obiegu kilkaset kilogramów różnego typu narkotyków. Dodatkowo, część z tych osób mogła również handlować bronią.

Zarząd Centralnego Biura Śledczego Policji z siedzibą w Warszawie, współpracujący z prokuratorami Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej, prowadzi skomplikowane śledztwo w sprawie aktywności tej grupy przestępczej. Zasięg działania tej grupy był tak rozległy, że do tej pory postawiono zarzuty już ponad 60 osobom, a śledztwo nadal trwa.

Tym razem śledczy natrafili na mężczyzn z regionu mazowieckiego zaangażowanych w handel narkotykami. Podczas śledztwa ujawniono, że na terenie tego województwa działały osoby wprowadzające na rynek duże ilości narkotyków i substancji psychotropowych. Zgromadzone dowody wskazują, że łącznie wprowadzono na teren Warszawy i pobliskich powiatów około 200 kg narkotyków, w tym szczególnie amfetaminy, marihuany i mefedronu.

Policjanci warszawskiego CBŚP wspierani przez funkcjonariuszy Zarządu III i Zarząd w Bydgoszczy CBŚP, Komendy Stołecznej Policji, Komendy Wojewódzkiej Policji z/s w Radomiu oraz Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji BOA, zatrzymali 13 osób podejrzanych o zaangażowanie w ten proceder. Zatrzymania miały miejsce w Warszawie, Żyrardowie, Włocławku oraz powiatach: nowodworskim, legionowskim i pruszkowskim. W jej trakcie zabezpieczono broń, atrapę odznaki policyjnej, dokumenty tożsamości innych osób, narkotyki i substancje psychotropowe. Dodatkowo, 6 kolejnych podejrzanych zostało przetransportowanych z aresztów śledczych i zakładów karnych do prokuratury.

Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty dotyczące handlu narkotykami w Mazowieckim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie. Większość z nich również została oskarżona o udział w działaniach zorganizowanej grupy przestępczej, a dwóm osobom postawiono zarzuty nielegalnego handlu bronią palną i amunicją. Na podstawie decyzji sądu, 15 podejrzanych osadzono w areszcie tymczasowym jako środek zapobiegawczy.