19 listopada 2023: Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych – włocławscy policjanci edukowali kierowców

19 listopada 2023, niedziela, zgodnie z kalendarzem, był dniem dedykowanym do upamiętnienia ofiar wypadków drogowych na całym świecie. Była to okazja do głębokiej refleksji i rozwagi dla tych wszystkich, którzy stracili bliskie osoby w tak tragicznych okolicznościach. W tym kontekście funkcjonariusze włocławskiej policji podkreślali, jak istotne jest zdanie sobie sprawy, że bezpieczeństwo na naszych drogach jest w dużej mierze zależne od samego kierowcy.

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych obchodzimy corocznie w trzecią niedzielę listopada, więc w roku 2023 przypadał on na 19 tego miesiąca. Jest to wydarzenie globalne, które ma na celu podkreślenie faktu, że tragiczne skutki wynikające z wypadków drogowych dotykają ludzi na całym świecie.

Zaznaczany co roku ten dzień powinien niewątpliwie być momentem refleksji dla każdego uczestnika ruchu drogowego. Jest to także doskonała okazja, aby podkreślić ważność bezpiecznej i ostrożnej jazdy. Dlatego też funkcjonariusze włocławskiej policji wzięli aktywny udział w obchodach tego dnia i 19 listopada 2023 prowadzili rozmowy z kierowcami na temat zasad bezpieczeństwa na drodze. Szczególnie skupiali się przy tym na zagadnieniu bezpieczeństwa pieszych, którzy najczęściej odnoszą najcięższe obrażenia w wyniku potrąceń.

Policjanci przypominali podczas tych rozmów o istotności posiadania przez pieszych elementów odblaskowych, które są kluczowe dla ich bezpieczeństwa. Dzięki nim kierowca ma możliwość dostrzec pieszego z odpowiednim wyprzedzeniem i uniknąć kolizji. Zwrócili również uwagę kierowców na konieczność jeżdżenia z umiarkowaną prędkością, ostrożnie oraz rezygnacji z prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu lub innych środków wpływających na zdolność prowadzenia pojazdu.

Warto pamiętać, że jako uczestnicy ruchu drogowego mamy obowiązek przestrzegać przepisów drogowych. Bezpieczeństwo na drodze zależy w dużej mierze od nas samych – kierowców i pieszych.