Kolizja z łosiem na drodze krajowej 91 między Włocławkiem a Kowalem

Około godziny 17:00, na drodze krajowej numer 91, pomiędzy Włocławkiem a Kowalem, zanotowano incydent drogowy. Samochód marki Opel uderzył w łosia. Niestety, zwierzę nie przeżyło tego zdarzenia. Na szczęście kierujący pojazdem nie odniósł żadnych obrażeń. Policja jest już na miejscu i reguluje ruch, który jest obecnie utrudniony.

Należy przypomnieć kierowcom, że jeśli ich trasa przebiega przez obszary leśne lub popularne szlaki migracyjne zwierząt, powinni być stale przygotowani na możliwość natrafienia na dziką zwierzynę. Szczególnie wieczorem i w nocy, kiedy zwierzęta są przyciągane blaskiem reflektorów i często wychodzą na drogi z lasu. Istotne jest zachowanie odpowiedniej prędkości i gotowości do użycia sygnałów świetlnych lub dźwiękowych. Szczególna uwaga powinna być zwrócona na znak drogowy „Uwaga dzikie zwierzęta” (A-18b), który ma za zadanie ostrzec kierowców o większym ryzyku spotkania na drodze dzikich zwierząt w tych miejscach.

Podczas podróży, zwłaszcza po obszarach leśnych, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa. W czasie zmierzchu i świtu dzikie zwierzęta są najbardziej aktywne, kiedy to się żywią, zatem w tym czasie powinniśmy być szczególnie czujni i dokładnie obserwować pobocza. Zwierzę oślepione przez reflektory samochodu często nie ucieka, ale staje w bezruchu. Jeśli dostrzeżemy zwierzę przekraczające jezdnię, powinniśmy zachować czujność, zwolnić i kontynuować jazdę z ostrożnością. Warto pamiętać, że sarny, jelenie i dziki żyją stadnie i za jednym zwierzęciem mogą podążać inne. Przestrzegajmy znaków drogowych i dostosujmy prędkość do panujących warunków. Zbyt duża prędkość jest główną przyczyną wypadków z udziałem dzikich zwierząt, ponieważ ogranicza ona możliwość manewrowania samochodem w razie niespodziewanego pojawienia się zwierzęcia na drodze oraz wydłuża drogę hamowania pojazdu.

Znak A-18b nie tylko ostrzega kierowców o możliwości natrafienia na dzikie zwierzęta, ale również nakłada na nich obowiązek jazdy z podwyższoną ostrożnością. Kierowcy są zobowiązani do zwolnienia i szczegółowego obserwowania sytuacji na drodze, będąc gotowymi do awaryjnego hamowania w każdej chwili.