Przemiana pięciu przystanków autobusowych we Włocławku. Inwestycja w toku.

W mieście Włocławek trzy osiedla doświadczą zmiany swojego krajobrazu, gdyż pięć lokalnych zatok autobusowych zostanie poddanych gruntownej modernizacji. Szacunkowy koszt całego projektu wynosi 1,5 miliona złotych.

Zatoki do przebudowy znajdują się przy przystankach: Kaliska -pętla, Kaliska – Dziewińska, Kaliska – Żeromskiego, Chopina – Św. Antoniego, Promienna – Chocimska.

Jak poinformował senator Krzysztof Kukucki, który obecnie korzysta z urlopu na stanowisku zastępcy prezydenta Włocławka do spraw inwestycji, do końca bieżącego roku wszystkie te zatoki autobusowe zostaną zmodernizowane. Zyskają one nową nawierzchnię betonową, powstaną podniesione perony wykończone burtnikami systemowymi, które ułatwią pasażerom wsiadanie i wysiadanie z autobusów. Dodatkowo, dla osób niewidomych i niedowidzących przewidziano instalację specjalnych płytek naprowadzających z wypustkami. Na przystankach zamontowane będą także nowe wiaty przystankowe.

Z informacji zawartych w dokumentacji wynika, że w ramach inwestycji przewidziane jest również zasadzenie drzew na terenach przystanków. Przystąpiono już do realizacji projektu – firma Drogtom z Włocławka, która wygrała przetarg, rozpoczęła prace. Obecnie trwają prace przy targowisku miejskim i na ulicy Chopina, gdzie znajduje się dawny stadion.

Łączna suma, którą firma Drogtom otrzyma za przebudowę pięciu zatok, wynosi ponad 1,5 miliona złotych. Najwięcej zapłacono za drugą lokalizację – ponad 444 tys. zł. Średni koszt przebudowy zatok przy ul. Kaliskiej to około 250 tys. złotych za każdą. Przebudowa przy Promiennej została wyceniona na około 328 tys. złotych. Kukucki podkreśla, że te prace to dopiero początek projektu poprawy infrastruktury transportu zbiorowego we Włocławku. Środki na realizację projektu pochodzą z funduszy Unii Europejskiej.