Uroczystości związane z 60-tą rocznicą istnienia Szpitala we Włocławku

Oto jak potoczą się jubileuszowe obchody 60-lecia Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku. W tę sobotę, 18 listopada, zorganizowane zostaną specjalne uroczystości. Co na ten dzień przewidziano?

Pierwszym punktem programu jest Msza Święta w intencji szpitala, która odbędzie się w katedrze we Włocławku. Eucharystii będzie przewodził biskup Krzysztof Wętkowski. Następnie odbędzie się gala w Teatrze Impresaryjnym, podczas której marszałek województwa wygłosi przemówienie, a pracownikom szpitala wręczone będą nagrody za wyjątkowe zaangażowanie. Organizatorzy przygotowali również ekspozycję zdjęć ukazujących historię placówki na przestrzeni ostatnich 60 lat.

Nie wszystko jednak poszło zgodnie z planem – dyrektor szpitala planowała bowiem zorganizować konferencję prasową na dzień przed uroczystościami, jednak została ona odwołana z powodu problemów organizacyjnych.

Szpital we Włocławku to samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej, który podlega samorządowi województwa. Zatrudnia on około 150 lekarzy, ponad pół tysiąca pielęgniarek, pielęgniarzy, położnych oraz ratowników medycznych. Każdego roku, na jego oddziałach z ponad 550 łóżkami, hospitalizowanych jest ponad 25 tysięcy pacjentów.

Decyzję o budowie obecnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki podjęto w 1953 roku, kiedy „stary szpital” przy Wyszyńskiego nie był już w stanie zaspokajać potrzeb pacjentów z miasta i okolicy. Budowa placówki na terenie leśnym na obrzeżach Włocławka rozpoczęła się w 1956 roku. Oddano ją do użytku uroczyście 9 listopada 1963 roku, chociaż działalność kliniczną rozpoczęła tydzień wcześniej – przyjęciem pierwszego pacjenta.

Pierwszym dyrektorem Szpitala Ziemi Kujawskiej został dr Tadeusz Ślaski. Na czesć słynnego włocławskiego internisty dra Władysława Antoniego Gluzińskiego nazwano placówkę, która dysponowała wtedy 421 łóżkami. W latach kolejnych szpital był sukcesywnie rozbudowywany. Powstały między innymi dwa pięciokondygnacyjne pawilony szpitalne, które oddano do użytku kolejno w 1983 oraz 1990 roku.

10 lat temu oddano do użytku trzynasty budynek szpitalny, czterokondygnacyjny, z lądowiskiem dla helikopterów na dachu. Obecnie trwa budowa „serca” szpitala – budynku, którego wartość wynosi około 100 mln zł. Przewidywany termin ukończenia prac to koniec tego miesiąca. Druga faza inwestycji ma potrwać 2 lata.