Bezpieczne drogi pod okiem włocławskiej policji: kampania "Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo"

Funkcjonariusze z wydziału ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji we Włocławku wzięli udział w ogólnopolskiej akcji o nazwie „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”. Inicjatywa potrwa od 19 października do 15 grudnia 2023 roku, a jej głównym celem jest skupienie uwagi na jakości i stanie oświetlenia pojazdów, które są kluczowymi elementami zapewniającymi bezpieczeństwo na drogach.

Odpowiednie, sprawne i poprawnie funkcjonujące światła w samochodzie mają ogromne znaczenie dla bezpiecznego poruszania się po drogach, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Często zmieniające się warunki pogodowe i wczesne zapadanie zmroku wymagają od kierowców zachowania ostrożności. W tym kontekście, stróże prawa z Włocławka przeprowadzają kontrolę oświetlenia pojazdów, a w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości, dowody rejestracyjne są zatrzymywane do czasu usunięcia usterki.

Od momentu rozpoczęcia kampanii, czyli od czwartku 19 października do wtorku 14 listopada 2023 roku, policjanci podczas przeprowadzanych kontroli drogowych zatrzymali aż 233 dowody rejestracyjne. Najczęstszym powodem były kwestie techniczne pojazdów lub brak wpisu o przeprowadzonej kontroli stanu technicznego. W 42 sytuacjach dowód rejestracyjny został zatrzymany ze względu na nieprawidłowo pracujące oświetlenie pojazdów. Wiele z tych przypadków dotyczyło uszkodzonych kloszy lamp lub niewłaściwie zmodyfikowanego systemu oświetlenia, co jest sprzeczne z obowiązującymi przepisami.

Kierowcy mają szansę na bezpłatną kontrolę oświetlenia swoich pojazdów w najbliższą sobotę, 18 listopada 2023 roku. Akcja odbędzie się w ramach kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” i będzie możliwa do realizacji na dwóch stacjach diagnostycznych we Włocławku, między godziną ósmą a czternastą.