Odejście na wieczną służbę: Wspomnienie o Japonce, policyjnej suki wykrywającej materiały wybuchowe

Odeszła od nas Japonka – niezwykle ceniona owczarka belgijska, która przez blisko dekadę służyła w komendzie policji we Włocławku. W wieku dziewięciu lat, po zaciętej walce z ciężką chorobą, zdecydowała się na wieczny odpoczynek. Ta utalentowana psi partner policyjnych działań przez pełnych osiem lat odgrywała kluczową rolę w działaniach prewencyjnych i bezpieczeństwa na terenie miasta.

Japonka zasłynęła jako niewzruszony wykrywacz materiałów wybuchowych, przyczyniający się do wzrostu poziomu bezpieczeństwa we Włocławku. Niestety, zaawansowana choroba zmusiła ją do przedwczesnego zakończenia służby. Mimo usilnych starań lekarzy, nie udało się jej uratować.

W trakcie swojej kariery zawodowej, Japonka odznaczała się aktywnym udziałem w wielu operacjach, nie tylko lokalnych, ale również ogólnokrajowych. Dziś jej opiekun, asp. szt. Andrzej Nowakowski, przekazał nam smutną wiadomość o jej odejściu. „Będzie nam jej bardzo brakować”, dodaje z smutkiem sierż. szt. Tomasz Tomaszewski z KMP we Włocławku.

Japonka, dzięki swojemu wyjątkowemu darowi węchu, odniosła wiele sukcesów, zarówno na arenie krajowej jak i wojewódzkiej, podczas zawodów kynologicznych.

Kilka miesięcy temu, walka Japonki z nowotworem doprowadziła do intensywnego leczenia, które niestety nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Mimo początkowej nadziei na powrót do zdrowia, choroba okazała się silniejsza.