Zmiana na scenie politycznej Włocławka: zasady wyborów do Rady Miasta uległy rewizji

Dynamiczne zmiany dotarły do procesu wyborczego we Włocławku, gdzie doszło do redefinicji podziału na okręgi wyborcze. To rezultat decyzji lokalnego komisarza wyborczego, który postanowił zredukować liczbę radnych. Aby wprowadzić tę decyzję w życie, konieczna była rekonfiguracja granic okręgów. W dniu 19 grudnia tego roku, nowy układ okręgów został zaprezentowany przez komisarza wyborczego Piotra Kozubowicza.

Obecna struktura polityczna Włocławka uległa znacznej modyfikacji – z pięciu okręgów wyborczych przeszliśmy do czterech. Ta zmiana jest bezpośrednio związana ze spadkiem liczby radnych w mieście. Do tej pory miasto wybierało 25 osób na te stanowiska, ale od nadchodzącego roku liczba ta spadnie do 23. To wynik zmniejszenia liczby mieszkańców Włocławka, które obecnie nie przekracza 95 tysięcy, choć jeszcze niedawno miasto liczyło 100 tysięcy mieszkańców.

Jeden ze starych okręgów, Małe Południe, został podzielony i włączony do trzech sąsiednich okręgów: Śródmieście, Zazamcze oraz Duże Południe i Michelin. Ale to nie koniec zmian. Osiedle Kazimierza Wielkiego, które wcześniej wybierało swoich radnych wspólnie z osiedlem Zawiśle, teraz będzie częścią innego okręgu. Osiedle Zawiśle dołączyło do okręgu Śródmieście.

Podsumowując, wyborcy będą wybierać radnych w następujących okręgach: Okręg nr 1 (Śródmieście, Zawiśle i część os. Południe) – 6 radnych; Okręg nr 2 (Kazimierza Wielkiego) – 5 radnych; Okręg nr 3 (Południe i Michelin) – 7 radnych; Okręg nr 4 (Zazamcze i część os. Południe) – 5 radnych.