Historia Mostu Marszałka Polski Edwarda Śmigłego-Rydza – zaproszenie na spotkanie edukacyjne

Zespół Szkół nr 8 we Włocławku we współpracy ze Stowarzyszeniem Klawe Miasto ma przyjemność zaprosić wszystkich zainteresowanych historią lokalną na wyjątkowe spotkanie, które będzie poświęcone dziejom mostu na Wiśle imienia Marszałka Polski Edwarda Śmigłego-Rydza. Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 11 stycznia 2024 roku, dokładnie o godzinie 17:00. Miejscem spotkania będzie biblioteka szkolna Zespołu Szkół nr 8, która mieści się przy ulicy Willowej 8.

Przygotowania do budowy stalowego mostu przez Wisłę – jednej z najważniejszych inwestycji w okresie przedwojennym we Włocławku – trwały kilkanaście lat. Samo wznoszenie obiektu nie zajęło jednak dłużej niż dwa i pół roku. Most oddano do użytku publicznego 25 września 1937 roku podczas uroczystości, w której uczestniczył sam Marszałek Edward Śmigły-Rydz, patron mostu. Przy tej okazji, podczas swojej wizyty we Włocławku, marszałek odebrał tytuł Honorowego Obywatela miasta.

Podczas spotkania z Łukaszem Daniewskim, historykiem i popularyzatorem historii Włocławka, uczestnicy dowiedzą się o szczegółach przygotowań i realizacji tej monumentalnej inwestycji rządowej. Omówione zostaną kwestie związane z rozbiórką budynków niezbędną do wzniesienia nasypu i estakady prowadzącej do mostu, a także udzielonym kontraktom na realizację projektu. W trakcie prelekcji odsłonięte zostaną też kulisy uroczystego otwarcia mostu i lista znakomitych gości, którzy wzięli udział w ceremonii. Organizatorzy przygotowali również kilkadziesiąt fotografii dokumentujących poszczególne etapy powstawania przeprawy.