Ostrzeżenie Policji Włocławka: uwaga na oszustów podszywających się pod znajomych i proszących o kody BLIK

Włocławskie służby policyjne wydały ostrzeżenie dotyczące oszustów, którzy udają funkcjonariuszy różnych organów, pracowników instytucji, krewnych lub znajomych, aby poprosić o przekazanie gotówki lub kodów do płatności BLIK. Przestępcy wykorzystują każdą możliwość szybkiego zdobycia pieniędzy, wymyślając do tego różne historie. Na przykład, mogą twierdzić, że członek rodziny spowodował wypadek drogowy, co jest jednym z ich ulubionych scenariuszy.

Niedawno kilka osób z Włocławka otrzymało takie telefony. Zgodnie z komunikatem policji, niestety w dwóch sytuacjach, starsze panie (84 i 75 lat) zostały oszukane i przekazały po kilkadziesiąt tysięcy złotych wierząc, że ich krewny potrzebuje tych pieniędzy na kaucję, aby uniknąć więzienia.

Nowa metoda oszustwa: prosba o BLIK od „znajomego”

Inna forma działania przestępców polega na wykorzystaniu popularnej metody płatności, czyli BLIKa. Policja z Włocławka otrzymała ostatnio zgłoszenia dotyczące takich incydentów. Oszust przejmuje kontrolę nad kontem na portalu społecznościowym, następnie udaje jego właściciela i wysyła do znajomych wiadomość z prośbą o udostępnienie kodu BLIK. Zwykle obiecuje szybki zwrot pieniędzy i prosi o sumę rzędu kilkuset złotych.

W odpowiedzi na te incydenty, włocławska policja radzi mieszkańcom, aby zabezpieczyli swoje konta na portalach społecznościowych poprzez dwuskładnikowe uwierzytelnianie logowania. Dodatkowo, sugerują, aby nigdy nie przekazywać kodów do płatności bez upewnienia się, że to faktycznie nasz znajomy potrzebuje pomocy. Najlepszym sposobem jest po prostu zadzwonić do niego i potwierdzić, czy to on wysłał wiadomość.