Przybierająca Wisła spowodowała wprowadzenie pogotowia przeciwpowodziowego w powiecie płockim

Starosta płocki podjął decyzję o ogłoszeniu pogotowia przeciwpowodziowego we wtorek 30.01, które dotyczy aż siedmiu gmin położonych nad Wisłą w powiecie. Miasta i gminy, na które wpływa to zarządzenie, to Wyszogród, Bodzanów i Gąbin, a także Mała Wieś, Słupno, Słubice i Nowy Duninów. Decyzja ta została podjęta z powodu zauważalnego przyboru rzeki oraz przekroczenia stanów ostrzegawczych w dwóch miejscowościach – Wyszogrodzie i Kępie Polskiej, jak poinformował PAP Kamil Zieliński, kierownik biura spraw obronnych i zarządzania kryzysowego w starostwie w Płocku.

Wskutek zauważalnego wzrostu poziomu Wisły we wtorkowy poranek, zarządzenie o wprowadzeniu pogotowia przeciwpowodziowego objęło miasta i gminy Wyszogród, Bodzanów i Gąbin oraz gminy Mała Wieś, Słupno, Słubice i Nowy Duninów. W miejscowościach Wyszogród oraz Kępia Polska rzeka Wisła przekroczyła stany ostrzegawcze.

We wtorek rano zanotowano, że poziom Wisły w Wyszogrodzie wyniósł 514 cm, przekraczając stan ostrzegawczy ustalony na 500 cm, a nie przekraczając jeszcze stanu alarmowego, który wynosi 550 cm. Tymczasem w Kępie Polskiej poziom rzeki osiągnął 459 cm przy stanie ostrzegawczym 450 cm i alarmowym ustalonym na 500 cm.

Starosta płocki, Sylwester Ziemkiewicz, w swoim zarządzeniu wprowadzającym pogotowie przeciwpowodziowe wezwał do poinformowania mieszkańców o potencjalnym zagrożeniu. Wzywa również do przeglądu procedur, sprzętu i materiałów służących do obrony przeciwpowodziowej oraz do ich ewentualnego uzupełnienia.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Kamila Zielińskiego, wprowadzenie stanu gotowości przeciwpowodziowej w powiecie płockim oznacza podjęcie działań polegających na stałym monitorowaniu sytuacji nad Wisłą na terenie powiatu. Sytuacja będzie śledzona na bieżąco, włączając w to stan wałów przeciwpowodziowych – dodał.

Zieliński podkreślił również, że prognozy meteorologiczne przewidują możliwość dalszego wzrostu poziomu Wisły w powiecie płockim o ok. 20 do 30 cm. Jednak, według tych samych prognoz, rzeka nie powinna przekroczyć stanów alarmowych na tym obszarze. Spodziewane jest, że od czwartku poziom wody zacznie stopniowo opadać.