Zgłoszenia na dotacje na zmianę źródeł ogrzewania będą przyjmowane do 15 marca. Budżet wynosi 300 tysięcy złotych.

W Włocławku ruszyły zapisy na dotacje na odnowienie systemów ogrzewania w budynkach mieszkalnych, zarówno jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych. Wnioski można składać aż do 15 marca.

Od 15 stycznia 2024 roku, można złożyć wniosek o dofinansowanie na odnowienie systemów grzewczych. Do podziału jest łączna pula funduszy wynosząca 300 tysięcy złotych.

Dotacji mogą ubiegać się osoby posiadające prawa do budynku czy mieszkania. Uprawnione do zgłoszenia są osoby prywatne, prawne, wspólnoty mieszkaniowe oraz przedsiębiorstwa. Wymiana dotyczy pieców na paliwo stałe (np. węgiel), który zostanie trwale odłączony od systemu grzewczego i zastąpiony ekologicznymi rozwiązaniami – informuje włocławski ratusz.

Do dofinansowania kwalifikują się następujące typy kotłów: na pelet drzewny spełniający wymagania klasy A+; gazowy kondensacyjny spełniający wymagania klasy A; elektryczny lub urządzenie elektryczne na stałe zamocowane do podłoża, ściany lub sufitu; olejowy spełniający wymagania klasy A; węzeł cieplny wraz z wykonaniem przyłącza od sieci ciepłowniczej do węzła cieplnego; pompa ciepła. Dotacja nie obejmuje nowych budynków mieszkalnych lub będących w trakcie budowy oraz budynków rekreacyjnych.

Po podpisaniu umowy i instalacji ekologicznego źródła ciepła, po złożeniu rozliczenia do Urzędu Miasta, fundusze zostaną przekazane na konto wnioskodawcy – podkreślają urzędnicy.

Wysokość dofinansowania to 4 tysiące złotych na zmianę systemu grzewczego w domu jednorodzinnym lub mieszkaniu w bloku (dla każdego lokalu) albo 10 tysięcy złotych dla budynku wielorodzinnego, gdzie wszystkie mieszkania korzystają z wspólnej kotłowni.

Wnioski można składać osobiście w Wydziale Środowiska Urzędu Miasta Włocławek, pocztą tradycyjną lub przez Elektroniczną Skrzynkę Podawczą Urzędu. Dotacje są dostępne tylko dla projektów, które zostaną zrealizowane i rozliczone w ciągu 2024 roku.