Interwencje policji wobec rowerzystów pod wpływem alkoholu w Włocławku

Należący do sił porządkowych Włocławka funkcjonariusze w sobotę, 10 lutego 2024 roku, skupili swoje działania na aspekcie bezpieczeństwa osób poruszających się na jednośladach. W ramach tych działań skrupulatnie sprawdzali różne czynniki, z których jednym był poziom trzeźwości rowerzystów. Niepokojące jest to, że pięciu osobom kierującym rowerem stwierdzono spożycie alkoholu.

Właściwe zachowanie rowerzysty ma decydujący wpływ na jego bezpieczeństwo podczas jazdy. Z tego powodu mundurowi zwracali specjalną uwagę na przestrzeganie przez cyklistów regulacji drogowych, w tym także na ich stan trzeźwości. Niestety, okazało się, że niektórzy kierowcy zbagatelizowali te ważne zasady, narażając siebie i innych uczestników ruchu drogowego na potencjalne ryzyko.

Podczas akcji policji przeprowadzonej 10 lutego 2024 roku, odnotowano pięć przypadków kierowania rowerem pod wpływem alkoholu. Czterech rowerzystów było nietrzeźwych, a jeden był po spożyciu alkoholu. Niestety, najbardziej nieodpowiedzialnym kierowcą okazał się 53-letni mężczyzna z gminy Brześć Kujawski, który prowadził rower mając w organizmie aż 2,6 promila alkoholu.

Wyżej wspomniany mężczyzna, jak również trzech innych rowerzystów, zostało ukaranych mandatem w wysokości 2500 złotych. Natomiast rowerzysta, który poruszał się jednośladem będąc po spożyciu alkoholu, otrzymał mandat w wysokości 1000 złotych.

Pragniemy przypomnieć, że choć prowadzenie roweru pod wpływem alkoholu nie jest uznawane za przestępstwo, to jest to działanie nielegalne i znajduje swoje odzwierciedlenie w kodeksie wykroczeń. Wykroczenie to niesie za sobą konsekwencje, głównie o charakterze finansowym.

Warto jednak pamiętać, że nieważne jak surowe są sankcje finansowe, długotrwałe zagrożenie stanowi nietrzeźwy kierujący – zarówno dla siebie, jak i dla innych uczestników ruchu drogowego.

Zachęcamy do odpowiedzialnego zachowania na drodze! Przestrzegajmy obowiązujących regulacji i zawsze decydujmy się na jazdę w stanie pełnej trzeźwości.