Wieża widokowa na Zawiślu w Włocławku: Nieukończona konstrukcja zniszczona przez wandali

Na osiedlu Zawiśle we Włocławku powstaje wieża widokowa, która mimo nieukończenia prac budowlanych już przyciąga mieszkańców. Niestety, oprócz tych, którzy chcieli podziwiać widoki, na budowę zwrócili uwagę również wandale, znacznie utrudniając prace.

Proces budowy wieży widokowej wciąż trwa. Struktura jest już postawiona i pokryta drewnianym materiałem. Firma odpowiedzialna za realizację inwestycji ma jeszcze do zrealizowania drobne elementy infrastruktury, takie jak ławki, ścieżki czy stojaki na rowery.

Mimo że wieża nie została jeszcze formalnie oddana do użytku, pojawiły się osoby, które próbowały dostać się na jej szczyt. Po jednym z weekendów wykonawca zdecydował o dodatkowym zabezpieczeniu wejścia przy użyciu drewnianych desek. Niestety, to nie odstraszyło wandali, którzy postanowili ozdobić ściany struktury swoim „graffiti”.

– Brak słów – to komentarz mieszkańca Włocławka po odkryciu napisów na wieży. W związku z trwającymi pracami budowlanymi, monitoring wokół wieży nie został jeszcze uruchomiony, co umożliwiło wandalom działanie. Usunięcie graffiti leży teraz po stronie wykonawcy.

Inwestycja w wieżę widokową była projektem wybranym przez mieszkańców Włocławka w ramach Budżetu Obywatelskiego 2021. Wykonawcą jest chorzowska firma Ekobudstal, która zaoferowała najkorzystniejszą ofertę na kwotę nieco ponad 1,34 mln zł. Prace powinny zakończyć się do 30 stycznia, a okres gwarancji wynosi pięć lat.

Planowana wysokość wieży to 17,6 m, a dodatkowo będzie na niej znajdować się maszt flagowy, dzięki czemu całość osiągnie wysokość ponad 23 metrów. Na wieży zaplanowano także cztery podesty widokowe na poziomach: 3,5 m, 7,7 m i 11,9 m, natomiast główna platforma ma się znajdować na wysokości 16,1 m.

Przewidziano również utwardzenie terenu wokół wieży oraz instalację stojaków na rowery, koszy na śmieci i latarni.