Nowy mural w Włocławku odzwierciedla historię miasta i rzeki Wisły

Znamy kolejne artystyczne dzieło na ścianach Włocławka. Tym razem, to malowidło ścienne pojawiające się na bocznej ścianie budynku, który znajduje się przy ulicy Bulwary pod numerem 22.

Jeszcze w 2023 roku, jesienią, to miejski ratusz wyłonił zwycięzcę konkursu. Konkurs ten dotyczył stworzenia projektu i następnie wykonania muralu, który miał być związany z wielowiekową historią Włocławka i otaczającą go rzeką Wisłą. Do oceny komisji zgłoszono 10 projektów, które wpłynęły do Urzędu Miasta Włocławek we właściwym czasie – tak zostało przekazane w oficjalnym komunikacie.

Zwycięzcą konkursu okazał się Mikołaj Olizar-Zakrzewski, twórca projektu zatytułowanego „Stara Przystań”. Za swoje zaangażowanie i kreatywne podejście otrzymał nagrodę finansową, której wartość wynosiła 10 tys. zł brutto.

Olizar-Zakrzewski w swoim projekcie odnosi się do dawnych czasów miasta Włocławka, a konkretnie do nieistniejącej już dziś Starej Przystani. Jego idea bazuje na ukazaniu niegdysiejszego gwaru portowego miasta, handlu i transportu różnego rodzaju towarów, począwszy od drewna, przez zboże, aż po inne produkty niezbędne dla ludzi. Mural przedstawia historyczne statki wiślane, takie jak Łyżwa czy Szkuta, które zwykle można było spotkać w porcie włocławskim. Wisła, która była i jest główną arterią komunikacyjną Polski, stanowiła doskonały impuls dla rozwoju miast. Strategiczne położenie Włocławka nad Wisłą przyczyniło się do jego bujnego rozkwitu i zauważalnej roli w historii – wszystko to zostało uchwycone w projekcie Olizar-Zakrzewskiego.

Prace związane z tworzeniem muralu dobiegły już końca. Za stworzenie tego malowidła odpowiedzialna jest pracownia takie.pany.