Samorząd województwa inwestuje w nowoczesne pociągi i integruje komunikację publiczną

Plan jest ambitny i konkretny – siedem ultranowoczesnych pociągów elektrycznych będzie nabywane przez samorząd województwa. Te pojazdy będą wyposażone w klimatyzację, technologię energooszczędną oraz zaawansowane systemy elektroniczne. Ich głównym zadaniem będzie zastąpienie starych, zużytych pociągów, które obecnie kursują po torach naszego regionu.

Umowę na dostawę pierwszych dwóch czteroczłonowych zespołów trakcyjnych podpisali Marszałek Piotr Całbecki i Aneta Jędrzejewska, członek zarządu województwa, wraz z prezesem bydgoskiej Pesy – Krzysztofem Zdziarskim. Po podpisaniu dokumentu, 9 kwietnia, zapowiedziano, że te nowe jednostki zaczną swoje funkcjonowanie latem 2027 roku.

Nowe pojazdy szynowe są uznawane za najnowocześniejsze w swojej klasie. Wykorzystują m.in. energię generowaną podczas hamowania do ładowania akumulatorów. Jak zapewnił Marszałek Piotr Całbecki, te zakupy pozwolą na obsługę całej sieci połączeń za pomocą nowych składów. Dodał również, że nową strategią dla komunikacji publicznej w regionie jest integracja komunikacji kolejowej i autobusowej, co przełoży się na zintegrowane punkty przesiadkowe oraz harmonogramy jazdy.

Podczas omawiania zalet nowych pociągów, Prezes Krzysztof Zdziarski zwrócił uwagę na elementy takie jak ekologiczność, energooszczędność, znaczne zmniejszenie hałasu wewnątrz oraz nowoczesny design. Zaznaczył również, że połowa kosztów tych pojazdów to wartość elektronicznych systemów sterowania.

Pierwsze dwa pociągi, każdy o wartości 47 milionów złotych, będą finansowane z funduszy rządowych w ramach programu „Polski Ład”. Pesa, wybrany dostawca, zapewnia dodatkowo ośmioletnią obsługę gwarancyjną wliczoną w cenę. Pozostałe pięć pociągów zostanie sfinansowanych ze środków regionalnego programu „Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza (FEdKP) 2021-2027” oraz „Krajowego Planu Odbudowy”.