Historia pożarnictwa przedstawiona na fascynującej wystawie w Starej Remizie

Stara Remiza, położona przy ulicy Żabiej 8, jest miejscem niezwykłym dla Śródmieścia i całego Włocławka. Obecnie stanowi ona teren, na którym zorganizowana została ekspozycja upamiętniająca 150. rocznicę powstania straży pożarnej we Włocławku. W skład wystawy wchodzą plansze zawierające informacje zebrane z „Przeglądu pożarniczego” – publikacji skierowanej do straży ogniowych, zajmujących się ubezpieczeniem i budownictwem ogniotrwałym. Ciekawostką jest fakt, że koncepcja stworzenia owego czasopisma narodziła się podczas zgromadzenia członków straży pożarnej z Królestwa Polskiego w sierpniu 1912 roku. Pierwszy numer „PŻ” miał swoją premierę 15 grudnia tego samego roku. Ekspozycję urozmaica sprzęt gaśniczy używany przez strażaków w przeszłości. Można ją będzie oglądać aż do 24 maja 2024 r.

Również w programie obchodów 150-lecia włocławskiej straży pożarnej, zaplanowano duże wydarzenie, które odbędzie się niedługo w Śródmieściu Włocławka. Zgromadzi ono strażaków z całego województwa. Uroczysty apel ma miejsce we wtorek, 21 maja na Starym Rynku – lokalizacji, gdzie zwykły odbywać się podobne uroczystości organizowane przez strażaków z Włocławka i okolic.

Rok 2024 jest także szczególny dla samej Starej Remizy oraz znajdującego się w niej obrazu „Wyjazd do pożaru” autorstwa Józefa Bergmana, datowanego na rok 1909. To właśnie tam, przez długie lata, mieściła się siedziba włocławskiej straży pożarnej. Od 2003 roku budynek ten jest domem dla klubu „Stara Remiza”, będącym częścią Centrum Kultury Browar B., stając się ważnym miejscem na kulturalnej mapie miasta.