Wzrost liczby kolizji drogowych z udziałem dzikich zwierząt – apel policji o ostrożność

Siły policyjne odnotowują nasilenie incydentów drogowych, w których biorą udział zwierzęta żyjące na wolności. Dlatego nakłaniamy kierowców do zachowania szczególnej ostrożności i redukcji prędkości, zwłaszcza w okolicach lasów, nieużytków rolnych oraz pól. To właśnie tam istnieje znaczne prawdopodobieństwo niespodziewanego pojawienia się dzikiego zwierzęcia na drodze.

Kiedy nasza trasa prowadzi przez rejony leśne lub obszary często przemierzane przez zwierzęta, powinniśmy być gotowi na potencjalne wtargnięcie zwierzęcia na jezdnię. Takie ryzyko istotnie wzrasta w okresach wiosennych i jesiennych, a najbardziej niebezpieczne są godziny poranne i wieczorne.

W ostatnich dniach policja z Włocławka zanotowała kilka incydentów drogowych, w których główną rolę odgrywała zwierzyna leśna. Z tego powodu ponownie zwracamy się z apelem do kierowców o zachowanie maksymalnej ostrożności i szanowanie znaków drogowych ostrzegających o możliwym pojawieniu się dzikich zwierząt na drodze. Jeżdżąc w pobliżu lasów, nieużytków rolnych czy pól uprawnych, powinniśmy zwolnić i skrupulatnie obserwować otoczenie. Pamiętajmy, że zwierzęta zazwyczaj przemieszczają się stadami, a za jednym osobnikiem mogą pojawić się inne.

W przypadku nieuniknionego kolizji ze zwierzyną, konieczne jest właściwe zabezpieczenie miejsca zdarzenia: włączyć światła awaryjne, postawić trójkąt ostrzegawczy i wezwać odpowiednie służby. Nie powinniśmy natomiast podchodzić do zranionego zwierzęcia, które może stać się agresywne i nas zaatakować.