Zasady korzystania z wieży obserwacyjnej wywołują debatę: "Kto to zaprojektował?"

Wieża obserwacyjna zlokalizowana na osiedlu Zawiśle w Włocławku, która niedawno otworzyła swoje podwoje dla publiczności, już pierwszego dnia przyciągnęła tłumy mieszkańców. Jednakże, jedna z kwestii zawartych w regulaminie budynku wywołała burzę dyskusji.

Obiekt turystyczny na terenie osiedla Zawiśle w Włocławku, a mianowicie wieża obserwacyjna, został udostępniony do użytku publicznego 1 maja. Już pierwszego dnia po otwarciu, wielu mieszkańców skorzystało z możliwości podziwiania panoramy miasta z punktu widokowego.

Jednakże, część odwiedzających zwróciła uwagę na jeden szczególny zapis w regulaminie dostępnym przed wejściem do wieży. Istotnym jest tutaj ósmy punkt, który stanowi zakaz wstępu na szczyt budynku pomiędzy godzinami 20:00 a 6:00 w sezonie letnim. To oznacza, że zarówno mieszkańcy Włocławka, jak i przyjezdni turyści nie mają możliwości korzystania z wieży do obserwacji wschodów i zachodów słońca, które w okresie letnim zazwyczaj mają miejsce bardzo wcześnie rano lub późno wieczorem.

Dzisiaj na przykład, słońce wzeszło o 5:10, a zachodzić będzie o 20:13. „Kto postanowił, że wieża obserwacyjna będzie dostępna tylko do godziny 20:00 podczas lata? Przecież oglądanie Włocławka po zmierzchu stanowi jedną z głównych atrakcji” – dziwi się jeden z mieszkańców miasta.

Odpowiedzi na te pytania postanowiliśmy poszukać u Piotra Ordona, dyrektora OSiR, który jest zarządcą wieży. Kiedy zapytaliśmy go, dlaczego ósmy punkt regulaminu zawiera takie ograniczenia i czy istnieje szansa na jego zmianę w przyszłości, odpowiedział: „Otrzymaliśmy taki gotowy regulamin od inwestora i wykonawcy. Na pewno temat ten jest wart przemyślenia”.

Nadal nie wiadomo jednak, kiedy może nastąpić potencjalna modyfikacja regulaminu dotyczącego korzystania z wieży obserwacyjnej na osiedlu Zawiśle we Włocławku.