Mamy decyzję! Pogrzeby mogą odbywać się także w soboty

Marek Wojtkowski, prezydent miasta Włocławek, na prośbę mieszkańców podjął decyzję o możliwości pochówki zmarłych w soboty. Pogrzeby na cmentarzach komunalnych mogą odbywać się w proszony przez mieszkańców dzień. Decyzja ta jest związana z coraz większą liczbą zgonów z powodu zakażenia COVID-19.

Liczba zgonów we Włocławku stale rośnie – koronawirus atakuje?

W listopadzie w mieście Włocławek odnotowano gwałtowny wzrost liczby pogrzebów. Aktualnie, aby pochować zmarłą osobę na cmentarzu przy alei Chopina, trzeba czekać tydzień. Ponadto na nekropoli codziennie odbywa się po 7 ceremonii. Trudno powiedzieć, co jest przyczyną tak dużej liczby zgonów. Artur Frydrych z administracji cmentarzy komunalnych oznajmia, że większość pogrzebów dotyczy zmarłych, którzy odeszli nie z powodu koronawirusa. W dniach 1-27 listopada według statystyk administracji cmentarzy komunalnych we Włocławku jest 136 pochówków. To o połowę więcej pogrzebów niż w zeszłym roku!

Cmentarze komunalne nie radzą sobie z liczbą ceremonii 

W październiku na nekropolii przy alei Chopina odbywały się najwyżej 4 pogrzeby. W listopadzie liczba codziennych pochówków znacznie wzrosła. Obecnie na tym samym cmentarzu odbywa się dziennie 7 ceremonii. Administracja cmentarzy komunalnych posiada nadkomplet dnia. Brakuje im wolnych terminów, a na pogrzeb trzeba czekać tydzień czasu. Średnio co godzinę ruszają kondukty na Chopina, a pierwszy pogrzeb rozpoczyna się już o 8:30. 

Prezydent miasta Włocławek umożliwił pochówek w soboty

W związku z licznymi prośbami mieszkańców Włocławka odnośnie możliwości odprawiania pogrzebów w soboty Prezydent Miasta Włocławek, Marek Wojtkowski podjął decyzję zgodną z prośbami mieszkańców. Od teraz istnieje możliwość przeprowadzenia ceremonii pogrzebowych również w soboty od 8:00 do 14:00. W tygodniu od poniedziałku do piątku administracja cmentarza będzie funkcjonowała tak jak do tej pory, a pochówki odbywają się od 8:30 do 14:30.