Badanie głowy pod kątem tętniaka

Tętniaki często nazywane są „tykającymi bombami”. Wszystko za sprawą ich formy i zagrożenia, jakie za sobą niosą. Pęknięcie tętniaka poważnie zagraża naszemu zdrowiu, a nawet życiu. Jedną z najczęstszych lokalizacji tętniaków jest głowa. By móc prawidłowo zdiagnozować zmiany w mózgu i podjąć odpowiednie leczenie, konieczne jest wykonanie rezonansu magnetycznego.

Tętniak głowy

Tętniak to patologiczna zmiana struktur naczyń krwionośnych. Najczęściej do tego typu zmian dochodzi w tętnicach, rzadziej w żyłach. Gdy jedna z warstw ścian naczynia ulega osłabieniu, ciśnienie krwi rozszerza światło naczynia. Z czasem zmiana przybiera owalny, nieregularny kształt. Wraz z rozwojem choroby, ściany ulegają coraz to większemu osłabieniu. Niewykryty tętniak mózgu pęka. Wówczas konieczna jest szybka interwencja specjalistów, by zminimalizować skutki pęknięcia tętniaka, lub uratować życie pacjenta. Tętniaki głowy najczęściej powstają na skutek wrodzonych wad naczyniowych, przewlekłych chorób np. miażdżycy lub nadciśnienia. Niektóre urazy oraz stany zapalne również mogą sprzyjać, tworzeniu się zmian w tętnicach. Niestety bardzo często nie jesteśmy świadomi zmian powstających w naszej mózgu. Bowiem tętniaki głowy nie dają jednoznacznych objawów, świadczących o zagrożeniu, w jakim znajduje się nasz organizm. Często dopiero po zdiagnozowaniu tętniaka, pacjenci wracają do objawów, które w przeszłości mogły sygnalizować niepokojące zmiany. Do takich symptomów należą m.in. opadająca powieka, zamglone widzenie, zawroty głowy, oraz sile nagłe bóle. Choć najczęściej silny ból głowy sygnalizuje pękanie tętniaka. Zdarza się, że bóle pojawiają się szybciej, jednak po czasie ustępują. Wszystkie te objawy powinny zostać skonsultowane z neurologiem, który będzie szukał przyczyny pogorszonego samopoczucia.

Rezonans magnetyczny

Sam wywiad lekarski nie wystarczy, by postawić jednoznaczną diagnozę. Szczególnie gdy podejrzenia chorób dotyczą głowy. Jedynym dokładnym badaniem, które jest w stanie precyzyjnie zlokalizować nawet najmniejszą zmianę, jest rezonans magnetyczny. Wielu pacjentów obawia się obrazowania MR. Krążą bowiem mity, iż, badanie to negatywnie wpływa na zdrowie człowieka. Otóż rezonans magnetyczny jest całkowicie nieinwazyjny. Specjaliści są zgodni, że jest on znacznie bezpieczniejszy niż tradycyjne badanie rentgenowskie. Bowiem rezonans nie wykorzystuje szkodliwego promieniowa, a jedynie magnetyczne właściwościowi protonów w naszym organizmie. Niektórzy rezygnują z badania ze względu na lęk przed ciemnym, ciasnym i głośnym tunelem, w którym leży pacjent. Nowoczesne pracownie rezonansu, jakie znaleźć możemy w Toruniu, gwarantują komfort i bezpieczeństwo. W celu stłumienia hałasu pochodzącego z rezonansu pacjent dostaje słuchawki. Do dyspozycji jest także dzwonek alarmowy, który można wykorzystać gdy nie jesteśmy w stanie dokończyć badania.

Badanie głowy

Specjalistyczne pracownie w celu dokładnego zobrazowania struktur głowy człowieka. Stosują techniki, które w pełni to umożliwiają. Angio MR pozwala uwidocznić przepływającą krew w naczyniach tętniczych i dolnych. Czas trwania badania rezonansem magnetycznym zależy od diagnozowanej części ciała. W przypadku głowy badanie trwa od 40 do 60 minut. Jeżeli lekarz zlecił podanie kontrastu, należy zgłosić się do pracowni na czczo. Nasz ubiór nie może zawierać, żadnych metalowych elementów. Musimy również zrezygnować z biżuterii oraz ozdób do włosów. Badanie MR jest całkowicie nieinwazyjne. Dzięki jego działaniu mamy szansę na zdiagnozowanie i wyleczenie nawet tak poważnej choroby, jaką jest tętniak.