Czy we Włocławku nareszcie dojdzie do reaktywacji oddziału chirurgii dziecięcej?

Okazuje się, że pomimo rosnącego zapotrzebowania na odnowienie tego przybytku, szansa reaktywacji szpitala dziecięcego we Włocławku jest aktualnie niska. Czy możemy spodziewać się w ogóle tego, że ten oddział znów zacznie kiedykolwiek działać w szpitalu neurochirurgicznym we Włocławku? Dochodzą nas słuchy dotyczące tego, że oddział neurologii u udarowy mają zniknąć z placówki. Czy to prawda? Jakie nowe sekcje oddziałowe zagoszczą w tym szpitalu? Przyjrzyjmy się informacjom, do których mamy dostęp.

W rzeczywistości oddział chirurgii dziecięcej został zamknięty już dobre trzy lata temu. Dlatego też wiele osób zastanawia się nad tym, czy jest w ogóle szansa na to, żeby kiedyś go zreaktywować. Jeden z dyrektorów szpitala ostatnio zdradził informacji publicznej, że istniała szansa na utworzenie sekcji dziecięcej. Ostatecznie propozycja nie uzyskała akceptacji ze strony przełożonych placówki. Dlaczego tak się stało? Okazuje się, że chirurgia dziecięca jest specjalizacją, na którą nałożono wysoki popyt w medycynie. Zajmują się nią inne duże placówki.

Co powiedział na ten temat jeden z członków zarządu odpowiedzialny za szpital we Włocławku?

Jego zdaniem metody leczenia zabiegowe skierowane w stronę dzieci stają się coraz bardziej popularne. Z tego powodu wiele większych popularnych placówek medycznych zajmuje się leczeniem młodych ludzi. Zarząd uznał, że nie ma pilnej potrzeby inwestowania w reaktywację oddziału chirurgii dziecięcej. Ponieważ zajmują się nią lekarze w wielu innych placówkach wojewódzkich. Przede wszystkim zwracają uwagę na to, że chirurgia dziecięca staje się obiektem rozległej specjalizacji. Leczenie dzieci jest coraz bardziej wyrafinowane. Dlatego, aby utrzymać wysoki poziom świadczenia usług, należy pozostawić leczenie dzieci lekarzom specjalizującym się w tym.

Mimo wszystko zarząd we Włocławku zapewnił, że jeżeli zauważą szansę na ponowne odtworzenie oddziału. Prawdopodobnie znajdą lekarzy, którzy będą odpowiadali kwalifikacjami do wykonywania tego zadania. Nie ukrywają tym samym, że powrót takiej chirurgii bywa trudny. Głównie ze względu na to, że czasami trudno o wskrzeszenie całego oddziału na nowo. Z nowych oddziałów w szpitalu wkrótce ma pojawić się sekcja parająca się psychiatrą.