Niebezpieczne wypalanie traw i nieużytków we Włocławku

We Włocławku straż pożarna musiała poradzić sobie z groźnym pożarem nieużytków. Pogoda sprzyjała rozprzestrzenianiu się płomieni. Do wypalaniu traw i nieużytków roślinnych doszło w okolicy ulicy Pszennej we Włocławku. Do zdarzenia doszło w okolicy godziny 15, 27 marca w niedzielę. Jeden z obywateli, który przebywał w okolicy, zgłosił pożar terenu w okolicy wału powodziowego. Na miejscu zjawił się cały zastęp straży pożarnej. Musieli uporać się z pożarem, ponieważ zagrażał on okolicznym terenom, na które mógł się rozprzestrzenić. Służby porządkowe apelują do mieszkańców miasta, aby nie podpalali nieużytków roślinnych. Jest to niezwykle groźny proceder.

Do wypalania traw doszło również ostatnio w Piasecznie https://epiaseczno.pl/pozar-nad-jeziorem-piaseczno-winne-wypalanie-traw/.

Niestety od wielu lat trwa proceder wypalania traw, gdy tylko zaczyna się wiosna. W 2022 roku mamy powtórkę z rozrywki. Pomimo tego, że służby porządkowe apelują do mieszkańców, zawsze znajdzie się niewielka grupa osób skłonna do wypalania nieużytków trawy oraz pozostałości po roślinach.

Podpalacze nieużytków roślinnych tłumaczą swoje zachowanie chęcią użyźnienia gleby

Okazuje się, że wiele osób znajduje nietypowe wyjaśnienie swojego zachowania. Ponieważ ich zdaniem podpalając pozostałości po roślinach i uschniętą trawę doprowadzają do umocnienia składników odżywczych w glebie. Mimo wszystko prawda nie działa na ich korzyść. Wiele osób błędnie uważa, że spalenie starej trawy wzmaga jej odrastanie. Ich zdaniem wypalona trawa ma szansę odrosnąć o wiele szybciej i gęściej. Mimo wszystko jest to mit i to niezwykle niebezpieczny, ponieważ podpalanie nieużytków roślinnych zagraża zwierzętom i ludziom.

Wiele badań wykazuje, że spalanie trawy doprowadza do nieodwracalnych zmian w środowisku naturalnym, które wbrew przekonaniom nie są zbyt korzystne dla gleby. Za pośrednictwem pożaru ziemia zostaje wyjałowiona i traci mnóstwo składników odżywczych. Ponadto do spalonej ziemi dociera znacznie mniej azotu, którego rośliny potrzebują do prawidłowego wzrostu. Powinniśmy mieć na uwadze, że takie działanie jest niekorzystne dla roślinności. Pomimo mitów dotyczących użyźniania gleby wypalanie trawy działa niekorzystnie na środowisko naturalne.