Orlen prostuje informacje o drogim paliwie

Przez większość ubiegłego roku ceny paliw w Czechach były znacznie lub znacznie wyższe niż w Polsce, co powodowało, że czescy kierowcy tłumnie jeździli na polskie stacje graniczne po paliwo, podał PKN Orlen. Koncern przedstawił ceny paliw w Czechach i w Polsce, ilustrując, że w Czechach paliwo jest droższe.

Ze zdjęcia, które obiegło internet, wynikało, że ceny benzyny w Czechach były w grudniu takie same lub niższe niż w Polsce. Informacja ta została następnie podana przez niektóre źródła wiadomości. Czechy nie wprowadziły odliczenia podatku od wartości dodanej (VAT) od paliwa. Z kolei polski rząd deklarował, że obniżka będzie obowiązywała w kraju do 31 grudnia 2022 roku. Zdjęcie, które zostało zamieszczone w mediach społecznościowych, zostało wykonane na stacji Benzina w Czechach, należącej do PKN Orlen.

PKN Orlen podał, że bilans rynków paliwowych w kraju zmienia się w zależności od stosunku produkcji krajowej do towarów importowanych, struktury rynku oraz czynników logistycznych i regulacyjnych. Elementy te wpływają na koszt paliwa. Należy wziąć pod uwagę regulacje sankcyjne Unii Europejskiej, znajdujące się w szóstym pakiecie sankcji unijnych, który dotyczy embarga na rosyjską ropę i paliwa, choć Czechy w większości zostały z niego czasowo zwolnione.