We Włocławku brakuje miejsc w szpitalu na oddziale neurologicznym

W poniedziałek 13 marca 2023 roku oddziały neurologii i udarowy w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Włocławku wstrzymały przyjmowanie nowych pacjentów z powodu braku dostępności łóżek. Szpital wstrzymał przyjęcia do odwołania i kieruje pacjentów do pobliskich placówek medycznych.

Szef włocławskiej lecznicy podkreślił, że udzielanie świadczeń staje się niepraktyczne, gdy pacjenci są przenoszeni do miejsc, w których nie można udostępnić niezbędnego sprzętu. W takim scenariuszu, gdy na oddział trafia pacjent np. po udarze, a wszystkie dostępne miejsca wyposażone w respiratory i inne urządzenia są już zajęte, powstaje dylemat, gdzie tego pacjenta umieścić. Nie jest wykonalne trzymanie pacjenta na środku korytarza. Dlatego informują odpowiednie władze, że nie ma miejsca na przyjęcie pacjenta. Nie chodzi tylko o łóżko, ponieważ sprzęt odgrywa kluczową rolę w leczeniu pacjentów. Gdy takie zaopatrzenie jest niedostępne, informują władze o zaistniałej sytuacji.

Zdaniem dyrektor szpitala Karoliny Welki, należy zgłosić, czy istnieje możliwość przyjęcia kolejnego pacjenta na neurologii, gdy jest już 34 chorych, a dostępne są tylko 32 łóżka. Nie byłoby bowiem bezpieczne przewożenie kolejnych pacjentów karetkami, gdy nie ma miejsca na ich przyjęcie i zapewnienie niezbędnej opieki medycznej.