Nowy dworzec we Włocławku otwarty dla pasażerów

Po zakończeniu odbiorów, nowy dworzec kolejowy we Włocławku jest gotowy do funkcjonowania. Od teraz mieszkańcy tego miasta oraz przyjezdni mogą korzystać z nowoczesnego obiektu, który powstał na miejscu starego dworca. Wartość tej inwestycji wyniosła 34 miliony złotych. Nowa infrastruktura zawiera nie tylko lokale usługowe i biurowe, ale również wiele udogodnień przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. To wszystko stało się możliwe dzięki programowi modernizacji dworców, realizowanemu przez Polskie Koleje Państwowe.

Prace związane z demontażem i budową nowego dworca we Włocławku rozpoczęły się w maju 2021 roku. Przed zakończeniem prac, już w czerwcu tego samego roku, dwie kasy biletowe zostały udostępnione dla podróżujących mimo trwających jeszcze prac budowlanych. Zgodnie z pierwotnym planem, dworzec miał być otwarty pod koniec 2022 roku, lecz termin ten uległ nieznacznemu wydłużeniu. Ostatecznie nowy dworzec został otwarty po pomyślnie przeprowadzonych odbiorach technicznych.

Inwestorem tego ambitnego projektu są Polskie Koleje Państwowe, a za jego wykonanie odpowiadała firma Budimex. Nowy budynek składa się z trzech pięter. Na parterze znajduje się strefa dedykowana podróżnym, w której umieszczono dwie poczekalnie, toalety oraz pomieszczenie przeznaczone dla rodziców z dziećmi. Hol dworca wyposażono w pomieszczenia na kasy biletowe – jedne z nich są dedykowane dla przewoźników kolejowych (na południowej stronie), a drugie – dla operatorów komunikacji miejskiej i regionalnej (na stronie północnej).