Otwarcie nowoczesnego dworca kolejowego we Włocławku

9 sierpnia 2023 roku, miłośnicy podróży kolejowych otrzymali do dyspozycji w pełni odnowiony dworzec we Włocławku. Jest to już 83. projekt ukończony w ramach szeroko zakrojonego programu modernizacji dworców kolejowych, prowadzonego przez PKP SA.

Wyróżniający się trzykondygnacyjną konstrukcją, nowy dworzec zaskakuje funkcjonalnym wykorzystaniem przestrzeni. Na parterze wygospodarowano strefę dla podróżnych, która obejmuje dwie poczekalnie, toalety i pokój przeznaczony dla opiekunów z małymi dziećmi. W holu, po obu jego stronach, znajduje się miejsce na kasy biletowe: na południu – dla przewoźników kolejowych, zaś na północy – dla operatorów komunikacji miejskiej i regionalnej. Na parterze znalazły się także pomieszczenia przeznaczone pod działalność komercyjną, natomiast piętro zostało zaadaptowane na potrzeby Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta Włocławek.

Nowo powstały obiekt uwzględnia potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Przy wszystkich głównych wejściach umieszczono pochylnie, a wewnątrz budynku zainstalowano dwie windy prowadzące z poziomu -1 do parteru i z parteru na piętro. Kasy biletowe oraz toalety zostały również dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dodatkowo, w całym budynku znajdują się udogodnienia dla osób niewidomych i niedowidzących.

Na dachu dworca zostały umieszczone panele fotowoltaiczne, które zaopatrują cały budynek w energię. Oświetlenie obiektu zostało wykonane w technologii LED, zapewniającej oszczędność energii. Ponadto, dworzec jest wyposażony w inteligentny system zarządzania budynkiem, który steruje pracą urządzeń i instalacji oraz optymalizuje zużycie energii elektrycznej, cieplnej i wody.

Przemianie uległo również otoczenie dworca. W jego południowej części utworzono parking rowerowy z 48 miejscami oraz skwer wyposażony w ławki i pergolę. Dodatkowo, przy budynku przygotowano 21 miejsc postojowych dla samochodów osobowych, z czego dwa miejsca są dedykowane dla osób z niepełnosprawnościami.

Koszt całkowity budowy nowego oblicza dworca we Włocławku wyniósł około 37,7 miliona złotych. Projekt został sfinansowany ze środków budżetu państwa.