Włocławek dołącza do projektu "DbajMy o H2O"

Wojciech Trzciński, wiceburmistrz Wąbrzeźna, podsumowuje deklarację „DbajMy o H2O”, mówiąc, że jej głównymi punktami są edukacja, retencja oraz wszelkie dodatkowe działania mające na celu dbanie o wodę. W ostatni weekend, miasto Włocławek oficjalnie przystąpiło do tego projektu.

Nazwa inicjatywy mówi sama za siebie. Projekt ma na celu zwrócenie uwagi na konieczność odpowiedzialnej gospodarki wodnej. Jak zauważa Wojciech Trzciński, troska o wodę obejmuje wiele aspektów – od edukacji, przez zapewnienie retencji wód, po działania dodatkowe i wspomagające, których ważność nie zawsze jest oczywista.

Działania takie mogą obejmować walkę z „betonozą”, czyli likwidację dużych betonowych powierzchni obecnych w naszych miastach. Poprawę gospodarki wodnej można osiągnąć stosując ażurowe nawierzchnie lub po prostu nie kosząc trawników.

Chociaż deklaracja nie jest wiążąca dla lokalnych samorządów i nie zawiera mechanizmów karzących za odstępstwa, ma na celu zwrócenie publicznej uwagi na rosnący problem gospodarki wodnej w Polsce.

Włocławek, nowy sygnatariusz projektu, potrafi dbać o wodę – podkreśla Wojciech Trzciński. Miasto od kilku lat inwestuje w „zieloną” i „niebieską” infrastrukturę – potwierdza Krzysztof Kukucki, wiceprezydent Włocławka. Obejmuje to ponad tysiąc dużych drzew posadzonych w ostatnich latach wzdłuż dróg oraz zarządzanie wodami opadowymi. Zarówno parkingi budowane przy drogach są często wykonane z ażurów, które przepuszczają wodę.

Jak dodaje Kukucki, miasto „oddaje naturę mieszkańcom”, jak to miało miejsce w Parku na Grzywnie czy przy powiększeniu Parku na Słodowie. Retencja jest jednym z priorytetów inwestycji w tych obszarach.