Modernizacja Starego Rynku we Włocławku: splot granitu i zieleni

We wrześniu 2023 roku, centrum Włocławka – Stary Rynek – stało się miejscem intensywnych prac budowlanych. Energiczne działania mają na celu przywrócenie bujnej zieleni, która ma zastąpić część istniejących granitowych płyt. Źródła finansowania dla tego projektu pochodzą wyłącznie z funduszy zewnętrznych. Celem jest zakończenie wszystkich prac jeszcze w bieżącym roku.

Za realizację projektu zatytułowanego „Stary Rynek-Zielone Serce Miasta” odpowiada włocławski wykonawca – firma CARBON Mateusz Kwitliński.

Podpisując umowę na wykonanie projektu 19 lipca 2023 r., firma CARBON rozpoczęła prace konkretnie od 14 września tego samego roku, kiedy to postawiono ogrodzenie i przystąpiono do demontażu granitowych płyt. Według harmonogramu, wykonawca ma 120 dni na zakończenie prac, co sugeruje ich finalizację na połowę listopada.

Krzysztof Kukucki, komentując sytuację w mediach społecznościowych, zapewnił, że prace nie wpłyną negatywnie na istniejący układ komunikacyjny miasta.

Warto przypomnieć, że Stary Rynek we Włocławku został poddany procesowi rewitalizacji w 2013 roku. W ramach tego procesu, znaczna część zieleni – drzewa i trawniki – zniknęła z krajobrazu rynku. Całość inwestycji kosztowała 7 mln złotych, z czego 4,7 mln złotych pochodziło z dofinansowania unijnego.

W roku 2020, mieszkańcy Włocławka podjęli decyzję o dalszej modernizacji rynku. W ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2021 wybrali projekt „Stary Rynek – Zielone Serce Miasta”. Projekt ten zgłoszony został w kategorii Zielona i zdobył 904 ważnych głosów. Kosztorys zakładał początkowo wydatki rzędu 1 miliona złotych, jednak ostateczne koszty będą większe o prawie milion złotych.