Apel o podwyższoną ostrożność na drogach w sezonie jesiennym

Jesienne miesiące przynoszą ze sobą zwiększone ryzyko dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Przedwczesny zmierzch i częste opady deszczu stwarzają niekorzystne warunki zarówno dla pieszych, jak i kierowców. Funkcjonariusze Policji we Włocławku apelują do publiczności o zwiększoną ostrożność, aby dostosować prędkość do ciągle zmieniającej się pogody, ale także zadbać o swoją widoczność na drodze.

Nadkomisarz Joanna Seligowska-Ostatek, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji we Włocławku, podkreśla, że nadejście jesieni przynosi większą zmienność warunków na drogach, co je czyni bardziej niebezpiecznymi. Intensywne opady deszczu, mgła i wcześnie zapadający zmrok znacznie ograniczają widoczność na drodze. Dodatkowo, mokra i śliska nawierzchnia, a także liście pokrywające drogi mogą wydłużyć dystans hamowania pojazdów.

Policjanci z Włocławka zwracają się do społeczności z apelem o szczególną ostrożność i dostosowanie prędkości do dynamicznie zmieniających się warunków na drogach. Podkreślają, że dopuszczalna prędkość nie zawsze oznacza bezpieczeństwo, a kierowcy powinni poruszać się z prędkością umożliwiającą szybką reakcję i kontrolę nad pojazdem. Dodatkowo, zwracają uwagę na konieczność utrzymania bezpiecznej odległości od pojazdu przed nimi, aby mogli zatrzymać się w razie nagłej potrzeby.

Nadkomisarz Seligowska-Ostatek dodaje, że piesi i rowerzyści są grupami szczególnie narażonymi na ryzyko jesiennym okresie. Zachęca ich, aby zadbali o swoją widoczność na drodze. Rowerzysta powinien mieć sprawne oświetlenie, a pieszy poruszający się po zmierzchu poza terenem zabudowanym powinien nosić elementy odblaskowe. Właściwie jest korzystać z elementów odblaskowych w każdej sytuacji, nawet w obszarach miejskich, ponieważ pomaga to kierowcom dostrzec pieszych szybciej i dać im więcej czasu na bezpieczne manewrowanie.