Artystyczne akcenty na włocławskich rondach z okazji 3. Fajans Festiwalu

W piątek, na świeżo oddanym do użytku rondzie na osiedlu Południe we Włocławku, przy ulicy Kaliskiej, stanął unikalny element – ręcznie malowany „Wicek”. Ten około 3 metry wysoki fajansowy wazon jest dziełem Tyberiusza Raja – właściciela Fabryki Fajansu – który podsunął pomysł władzom miasta Włocławka o umieszczeniu tego typu fajansowych ozdób w przestrzeni publicznej.

Planuje się również umieszczenie podobnego artystycznego akcentu na nowo wybudowanym rondzie turbinowym, które znajduje się przy ulicy Kruszyńskiej. Wybór czasu i miejsca na umiejscowienie „Wicka” nie jest przypadkowy. W najbliższy weekend bowiem w Centrum Kultury „Browar B”, usytuowanym przy ulicy Łęgskiej, odbędzie się 3. Fajans Festiwal.

Festiwal promować będzie kobaltowe kształty w różnej formie. Nie zabraknie tam także stoisk z odzieżą i biżuterią oraz ścianek do robienia zdjęć, w tym popularnej fotobudki „Fotofajans 360”. W programie przewidziany jest również występ zespołu „Happy Feet”. Najmłodszych uczestników festiwalu czeka spotkanie z maskotkami – Wickiem i Filiżanką, a także udział w warsztatach „Fajansowa Sowa”.

Podczas festiwalu będzie można pomalować twarz lub paznokcie, nawiązując do kolorystyki i motywów fajansowych. Na odwiedzających czekać będą również ciekawe wystawy takie jak: „Fajansowy świat a la Picasso” autorstwa Grażyny Sowińskiej-Guźleckiej oraz „Fajansowe historie w fotografii – ludzie, wyroby, fabryka”. Ponadto odbędzie się ogłoszenie laureatów konkursu „Włocławki na koszulkach”.

Festiwal odbędzie się zarówno w sobotę, jak i w niedzielę, w godzinach od 10:00 do 17:00. Wejście na teren imprezy jest bezpłatne.