Błogosławieństwo zwierząt domowych we Włocławku

Po raz pierwszy w historii Włocławka zorganizowano błogosławieństwo dla zwierząt domowych. To niecodzienne wydarzenie odbyło się na dziedzińcu klasztoru ojców franciszkanów, zlokalizowanym przy placu Wolności, w środowe popołudnie. Inspiracją do zorganizowania tego spotkania były słowa Świętego Franciszka z Asyżu: „Pochwalony bądź, Panie mój, ze wszystkimi Twymi stworzeniami”.

Liczba zwierząt biorących udział w tym wydarzeniu była pokaźna – kilkadziesiąt psów i cztery koty towarzyszyły swoim właścicielom podczas tej uroczystości. Jak podkreślił proboszcz parafii, o. Mariusz Uniżycki, była to pierwsza taka inicjatywa zarówno w ich parafii, jak i prawdopodobnie w całym Włocławku.

Dodatkowo, proboszcz zwrócił uwagę na fakt, że 4 października Kościół wspomina świętego Franciszka z Asyżu, patrona franciszkanów. Wyjaśnił również, że eventy takie jak to są popularne u franciszkanów w różnych miejscach, szczególnie w Europie Zachodniej i we Włoszech. Franciszkanie z Włocławka postanowili również spróbować i zaprosili do udziału właścicieli różnych zwierząt – psów, kotów, chomików i innych.

Organizację wydarzenia wspomógł lokalny Schronisko dla Zwierząt usytuowane przy ulicy Przemysłowej. Podczas spotkania prowadzona była również zbiórka na rzecz podopiecznych schroniska, co stanowiło dodatkowy element niesienia pomocy zwierzętom.