Niepokojące zjawisko w jeziorze Łuba – masowe zgony ryb

Mrożące krew w żyłach odkrycie dokonało jedno z miłośników wędkarstwa, które zwróciło uwagę na alarmującą ilość martwych ryb unoszących się przy brzegu jeziora Łuba. Jezioro to jest jednym z najbliżej położonych akwenów w pobliżu Włocławka, otoczone przez osiedle Południe i podlegające administracyjnie gminie Włocławek. Jest ono znane jako miejsce odpoczynku dla wielbicieli kąpieli oraz plażowania w sezonie letnim, mimo braku strzeżonej plaży.

W dniu 19.10, jeden z naszych czytelników podczas wyprawy wędkarskiej dostrzegł niepokojące objawy – przy brzegu jeziora Łuba dryfowała duża ilość martwych ryb. Na zdjęciach, które udało mu się zrobić, widoczne są znaczne ilości trupów ryb unieruchomionych na powierzchni wody.

Jak opowiada pan Maciej, który był świadkiem tego niepokojącego zjawiska, zauważył setki martwych osobników takich gatunków ryb jak okonie oraz płocie, dryfujących po lewej stronie niezabudowanej plaży.

Redakcja DD została poinformowana o zaistniałej sytuacji i podjęła kroki w celu zgłoszenia sprawy do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Zostaliśmy zapewnieni, że odpowiednie służby podejmą wszelkie możliwe działania w tej sprawie.