Pieczenie ziemniaków przy ognisku – odzyskiwanie tradycji

W Polsce, od dawnych czasów, pieczenie ziemniaków przy ognisku było integralną częścią naszej kultury, zwłaszcza podczas żniw. Zwyczaj ten był ściśle powiązany z datą świętej Tekli, która przypada na 23 września każdego roku. Po dniu ciężkiej pracy w polu, pracownicy zbierali się wokół ogniska, aby skosztować smacznych, upieczonych w ogniu ziemniaków. Niestety, ten piękny zwyczaj ma tendencję do zanikania w dzisiejszych czasach. Dlatego Nadleśnictwo Włocławek i Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie postanowili razem przeciwdziałać temu trendowi poprzez organizację spotkania społeczności lokalnej przy ognisku, aby przypomnieć o tej tradycji.

Na tym wydarzeniu uczestniczyły również osoby, które regularnie angażują się w działania na rzecz poprawy jakości życia w swoim lokalnym środowisku. Spotkanie przy ognisku stanowiło dla tych wolontariuszy doskonałą okazję do wymiany doświadczeń i odpoczynku na łonie natury, co jest rzadkością w ich codziennym, napiętym harmonogramie.

Jesienne warunki atmosferyczne sprzyjały integracji wszystkich obecnych. W trakcie spotkania, przy ognisku pieczono nie tylko ziemniaki, ale również kiełbasę, co dodatkowo podkreślało tradycyjny charakter tego wydarzenia.